Bazı ağır metal iyonlarının nanoflowerlarla filtrasyon çalışmaları
Filtration studies of some heavy metal ions with nanoflowers
- Tez No: 757773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN, DOÇ. DR. NURDAN KURNAZ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; ağır metal iyonlarının nanoflowerlar tarafınca absorplanma miktarlarının tayini yapılmıştır. Bu tayin yapılırken; hidrotermal yöntem ile kobalt(II/III) oksit (Co3O4), çinko oksit (ZnO) ve nikel oksit (NiO) nanoflowerları (NF) laboratuvar şartlarında sentezlenmiştir. NF'ler için adsorpsiyon koşullarından elüent türü, pH, örnek hacmi, süre gibi parametreler optimize edilerek krom (Cr6+), kurşun (Pb2+), nikel (Ni2+) ve kadmiyum (Cd2+) için analitik geri kazanım etkinlikleri araştırılmıştır. Metal iyonları alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi (FAAS) ile analiz edilmiştir. Tekrarlanabilirlik sonuçlarında elementlerin geri kazanımı % 88'den daha yüksek bulunmuştur. Eser düzeyde bulunan Pb2+, Cr6+, Ni2+ ve Cd2+ metallerinin analizinde NF ile yapılan katı faz ekstraksiyonu yöntemlerin doğruluğunu kanıtlamak için, standart referans madde analizleri yapılmıştır. Relatif standart sapma değerleri % 10'dan düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the absorption of heavy metal ions by nanoflowers was determined. While making this appointment; cobalt(II/III) oxide (Co3O4), zinc oxide (ZnO) and nickel oxide (NiO) nanoflowers (NF) were synthesized by hydrothermal method under laboratory conditions. Analytical recovery activities of chrome (Cr6+), lead (Pb2+), nickel (Ni2+) and cadmium (Cd2+) were investigated by optimizing the adsorption conditions for NFs such as eluent type, pH, sample volume, time. Metal ions were analyzed by flame atomic absorption spectrometry (FAAS). In the repeatability results, the recovery of the elements was found to be higher than 88%. Standard reference material analyzes were performed to prove the accuracy of the solid phase extraction methods performed with NF in the analysis of trace levels of Pb2+, Cr6+, Ni2+ and Cd2+ metals. Relative standard deviation values were found to be less than 10 %.