Kalp kapak hastalığı saptanan köpeklerde pimobendanın triküspit sistolik alan hareket mesafesi (TAPSE) üzerine olan etkisi
Effect of pimobendan on tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) in dogs with cardiac valvular disease
- Tez No: 757772
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sağ ventrikül sistolik fonksiyonunun klinik değerlendirmesi insanlarda son zamanlarda önem kazanmakta olup, köpeklerde ise büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bazı ırk köpeklerde kalıtsal olarak ortaya çıkan aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisi (ARVC), mitral yetersizlik, aort kapak hastalığı, dilate kardiyomiyopati ve pulmoner hipertansiyon gibi birçok hastalık sağ ventrikülü etkilemektedir. Bu nedenle sağ ventrikül fonksiyon bozukluğunun tespitine izin veren güvenilir non-invaziv teknikler kritik öneme sahiptir. Bu sebeple, doktora tez çalışması olarak planlanan bu araştırma ile gerek mitral gerekse trikuspital yetersizliği olan köpeklerde tedavi amacıyla kullanılmakta olan pimobendanın sağ ventrikül fraksiyonel alan değişikliği (RVFAC) ve triküspit sistolik alan hareket mesafesi (TAPSE) ile sağ ventrikül sistolik fonksiyonu üzerine olan etkileri ekokardiyografik olarak detaylı bir şekilde analiz edildi. Bu amaçla çalışma Anabilim Dalı Polikliniğine getirilen ve yapılan rutin klinik, radyolojik, laboratuvar (hemogram, ALKP, ALT, Kreatin, Glukoz, Total protein, BUN, albümin, globulin) ve ekokardiyografik muayeneleri sonucunda 40 adet mitral ve/veya trikuspital kapak hastalığı ile birlikte gözlenen kalp yetmezliği olan ve 10 adet sağlıklı köpek çalışmaya dâhil edildi. Çalışmamızda yer alan köpeklerin hepsinde kalp hastalıkları ile ilgili klinik bulgular mevcuttu. Her yaşta olan köpekler çalışmamıza dahil edildi. Konjestif kalp yetmezliği olan köpeklerde hemogram ve biyokimya parametrelerine göre HGB, MCH ve ALB/GLB istatistiki olarak önemli derecede azaldığı saptandı. Konjestif kalp yetmezliği olan köpeklerde yapılan elektrokardiyografik incelemelerde bradikardi, sinüs taşikardi, atriyal fibrilasiyon, ventriküler taşikardi, sino-atrial blok ve ST segmentinde çökme gibi ritm ve ileti problemleri olduğu belirlendi. Yapılan çalışmada, hastaların fakülte kliniğine geldiği ilk gün ekokardiyografik muayeneleri yapıldı ve bir hafta boyunca sabah akşam Pimobendan 0,2 mg/kg kullanımı sonrasında tekrarlanan ekokardiyografik muayene sonucunda % EF, RV-Area (D), RV-Area (S), TAPSE (cm), IVSd (cm), IVSs (cm), LVPWs (cm), MV E (cm/s), MV A (cm/s) ve AV Vmax (cm/s) EPSS ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak yaptığımız çalışmada kalp hastalığı olan köpeklerde TAPSE değerinin sağlıklı köpeklere göre daha düşük olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Clinical assessment of right ventricular systolic function has recently gained importance in humans and has been largely overlooked in dogs. Many diseases such as hereditary arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy (ARVC) in Boxer breed dogs, mitral regurgitation, aortic valve disease, dilated cardiomyopathy and pulmonary hypertension affect the right ventricle. Therefore, reliable non-invasive techniques that allow detection of right ventricular dysfunction are critical. For this reason, this study, which is planned as a PHD thesis, echocardiographically the effects of pimobendan, which is used for treatment in dogs with mitral and tricuspital regurgitation, on right ventricular fractional area change (RVFAC), tricuspid systolic area range of motion (TAPSE), and right ventricular systolic function analyzed in detail. For this purpose, as a result of routine clinical, radiological, laboratory (hemogram, ALKP, ALT, Creatine, Glucose, Total protein, BUN, albumin, globulin) and echocardiographic examinations brought to the outpatient clinic of the study department, 40 cases of mitral and/or tricuspital valve disease were diagnosed. 10 healthy dogs with observed heart failure were included in the study. All of the dogs included in our study had clinical findings related to heart diseases. Dogs of all ages were included in our study. HGB, MCH and ALB/GLB were found to be statistically significantly decreased in dogs with congestive heart failure according to hemogram and biochemistry parameters. In the electrocardiographic examinations performed in dogs with congestive heart failure, rhythm and conduction problems such as bradycardia, sinus tachycardia, atrial fibrillation, ventricular tachycardia, sino-atrial block and ST segment collapse were determined. In the study, echocardiographic examination was performed on the first day when patients came to the faculty clinic, and after using 0,2 mg/kg Pimobendan morning and evening for a week, echocardiographic examination was repeated as a result of % EF, RV-Area (D), RV-Area (S), TAPSE (cm), Statistically significant results were obtained in IVSd (cm), IVSs (cm), LVPWs (cm), MV E (cm/s), MV A (cm/s) and AV Vmax (cm/s) EPSS measurements. As a result, in our study, we found that the TAPSE value was lower in dogs with heart disease than in healthy dogs.