Method validation and quantitative analysis of Verteporfin active pharmaceutical ingradient by HPLC
Verteporfin etken maddesinin HPLC ile metod validasyonu ve miktar analizi
  1. Tez No: 757774
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜN DOĞRAMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Verteporfin, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun fotodinamik tedavisi için klinik olarak ikinci nesil porfirinden türetilmiş, ışığa duyarlılaştırıcı olarak kullanılan benzoporfirin türevidir. Ayrıca, BPD-MAC ve BPD-MAD olmak üzere iki regioizomere sahiptir. İzomerler 1:1 oranında bulunur ve potansiyelleri eşittir. Verteporfin, transkripsiyonel geliştirilmiş ortak alan-Yes Associated Protein (TEAD–YAP) ilişkisini ve YAP ile indüklenen karaciğer aşırı büyümesini inhibe eden küçük bir moleküldür. Verteporfin etken bileşeni, otofagozom oluşumunu engelleyerek otofajiyi erken bir aşamada bloke eden bir otofaji inhibitörüdür. Bunların yanısıra, verteporfin hidrofobik özellik gösteren bir ilaçtır ve ışık aktivasyonu olmadığında çok az hücresel toksisite gösterir veya hiç göstermez. Bu çalışmanın amacı, verteporfinin ve izomerlerinin belirlenmesi için HPLC-DAD-UV ile yeni bir metot validasyonu ve optimizasyonu çalışması yapılmıştır. Verteporfin için yöntem doğrulaması, doğrusallık, kesinlik, özgüllük, doğruluk, sağlamlık ve geri kazanım çalışmaları ile doğrulanmıştır. Vertepofin ve izomerleri için optimizasyon ve doğrulamanın geri kazanım değerleri %98,0-102,0 aralığında, bağıl standart sapma (RSD) ise %1,0'den düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Verteporfin is a benzoporphyrine derivative which derived clinically by second generation porphyrine and used as photosensitizer for dry age-related macular degeneration at photodynamic therapy. Also, it has two regio isomer as BPD-MAC and BPD-MAD which is same potential and 1:1 ratio. Verteporfin is a small molecule which inhibates overgrowth of liver induced by YAP and relationship of Yes Associated Protein (TEAD–YAP) with common field which improved by transcriptional. Verteporfin active substance is an autophagia inhibitor which blocks the formation of autophagosome at an early stage. Besides, verteporfin is a drug with hydrophobic properties. The aim of this study is to perform a new method validation and optimization study with HPLC-DAD-UV for the determination of verteporfin and its isomers. Method validation study is carried out linearity, precision, specificity, accuracy, robustness and recovery parameters. Optimization and recovery values of acuuracy for verteporfin and Verteporfin isomers' is found between 98,0 % and 102,0 % ,relative standard deviation (RSD) is also found smaller than 1,0 %.