Farklı diş macunları uygulanan kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesindeki değişimin yaşlandırma etkisiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the change in surface roughness and color stability of composite resins applied with different toothpastes by the effect of aging
- Tez No: 757786
- Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 2 ayrı diş macunuyla fırçalanan, farklı doldurucu içeren kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesindeki değişimin termal yaşlandırma etkisiyle değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Üretici firmaların talimatlarına göre 2 mm kalınlık 10 mm çap olacak şekilde, 20 adet Charisma Smart (Kulzer Dental, Almanya), 20 adet Omnichroma (Tokuyama Dental, Japonya) olmak üzere toplam 40 adet numune hazırlandı. Farklı markadan elde edilen kompozit rezinler de kendi içinde 2 gruba ayrıldı. Ayrılan alt gruplardan biri Sensodyne Naneli (Sensodyne GSK, Birleşik Krallık) ile, diğer grup ise Colgate 2si 1 Arada Beyazlatıcı (Colgate Palmolive, ABD) ile fırçalamaya tabi tutuldu. t0 zaman diliminde herhangi bir fırçalama ve termal siklus uygulanmadı. t1 için 1 yıllık fırçalama işlemine karşılık gelen 10000 siklus fırçalama simülasyonu ve 10000 siklus termal döngü uygulandı. t5 için ise 5 yıllık fırçalama işlemine karşılık gelen 50000 siklus fırçalama simülasyonu ve 50000 siklus termal döngü uygulandı. Bütün numunelerin t0, t1 ve t5 zamanlarında profilometre ve spektrofotometre ölçümleri yapıldı. Her gruptan birer numunenin de SEM ve AFM incelemeleri yapıldı. Verilerin incelenmesinde tek yönlü varyans analizi ve TUKEY testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; Evaluation of the change in surface roughness and color stability of composite resins containing different fillers, brushed with 2 different toothpastes, with the effect of thermal aging. Materials and Methods: A total of 40 samples, 20 Charisma Smart (Kulzer Dental, Germany) and 20 Omnichroma (Tokuyama Dental, Japan) samples, were prepared according to the instructions of the manufacturers, with a thickness of 2 mm and a diameter of 10 mm. Composite resins obtained from different brands were also divided into 2 groups. One of the separated subgroups was brushed with Sensodyne Fresh Mint (Sensodyne GSK, UK) and the other group was scrubbed with Colgate 2-in-1 Whitening (Colgate Palmolive, USA). No brushing or thermal cycle was applied in the t0 time period. For t1, 10000 cycles of brushing simulation and 10000 cycles of thermal cycling, corresponding to 1 year brushing, were applied. For t5, 50000 cycles of brushing simulation and 50000 cycles of thermal cycling, corresponding to a 5-year brushing process, were applied. Profilometer and spectrophotometer measurements of all samples were made at t0, t1 and t5 times. Scanning electron microscopy and atomic force microscopy examinations were performed on one sample from each group. One-way analysis of variance and TUKEY test were used to analyze the data.