Usage modernizing in conservation of local architectural heritage: the case of Amman in Jordan
Amman-Jordan örneklemi üzerinden yerel mimari mirasın modernize ederek korunması
- Tez No: 757809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu yüksek lisans tezi Ürdün'de mimari mirasın korunmasının yollarını araştırmayı; (onu dondurup arkeolojik bir şablonda olduğu gibi koruyarak değil), daha ziyade mevcut dönemin gereksinimlerine ve değişkenlerine uygun bir şekilde geliştirerek ve modernize ederek; bu mimari mirası güncel tasarım stratejilerinin her alanında kullanılabilir hale getirmek; mimari detaylardan kentsel tasarıma kadar. öncelikle tasarım mirasının yanı sıra miras ve kültürel kimliğin tanımlanmasıyla da yapılır. Ayrıca tarih boyunca nasıl geliştirildiğini açıklayarak (literatür taraması). Bu, miras ilkelerinin ipliklerinin uçlarına ulaşmak ve onları geliştirmek ve modernleştirmek için onları örmek içindir.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis aims to research means of preserving architectural heritage in Jordan; (not by freezing it, and preserving it as it is within an archaeological template), but rather by developing and modernizing it in a way that suits the requirements and variables of the current era; to make this architectural heritage usable in all aspects of current design strategies; starting from architectural details up to urban design. This is done primarily by defining what heritage and cultural identity are, as well as defining its design principles. Moreover by clarifying how it has been developed throughout history through (the literature review). This is in order to reach the ends of the threads of heritage principles and weave them together to develop and modernize them.