Kuzey Makedonya Polog bölgesi bitki biyoçeşitliliği
Plant biodiversity of North Macedonia Polog region
  1. Tez No: 757815
  2. Yazar: JUSRA RECHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Balkan Yarımadasında yeralan, Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Polog bölgesinin floristik çeşitliliği araştırılmıştır. 836 bitki örneği toplanan araştırmada, Ağustos-Ekim 2020 tarihleri ile Mart-Ekim 2021 tarihleri arasında arazi çalışmaları düzenlenmiştir. Bu tez çalışmasına ayrıca 2018 yılında arazi çalışmaları yapılan Lisans Tezi örnekleride eklenmiştir; 73 familya, 239 cins, 382 tür tespit edilmiştir. Balkanlar için endemik % 3.40 oranla toplamda 13 takson tespit edilmiştir. Takson bakımından yaygın dağılım gösteren familyalar şu şekilde sıralanmaktadır: Asteracea, Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Plantaginaceae, Geraniaceae, Ranunculaceae, Apiaceae, Pinaceae. Polog bölgesinde tespit edilen taksonlar şu floristik elementlerine dağılım göstermektedirler: Avrasya (% 28.01), Avrupa (% 12.82), Avrupa - Sibirya ve Akdeniz (% 9.16), Avrupa - Akdeniz (% 7.85), Balkan (% 3.40) ve bölgesi bilinmeyen yada çok bölgeli olan (% 29.58).
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in the Republic of North Macedonia, located in the Balkan Peninsula, the floristic diversity of the Polog region was investigated. In the research, 836 plant samples were collected, field studies were carried out between August-October 2020 and March-October 2021. Also included in this thesis study are the examples of the Undergraduate Thesis conducted in 2018; 73 families, 239 genera, 382 species, subspecies taxa were identified. A total of 13 taxa were identified with a rate of 3.40% endemic for the Balkans. Families with widespread distribution in terms of taxa are listed as follows: Asteracea, Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Plantaginaceae, Geraniaceae, Ranunculaceae, Apiaceae, Pinaceae. The taxa detected in the Polog region are distributed in the following floristic elements: Eurasia (28.01%), Europe (12.82%), Europe - Siberia and Mediterranean (9.16%), Europe - Mediterranean (7.85%), Balkan (3.40%) and region unknown or which is multi-regional (29.58%).