Yüksek frekans anahtarlamalı dc-dc konvertör optimal tasarımı
High frequency switched dc-dc converter optimal design
- Tez No: 757822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK DİRİSAĞLIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ATABAK NAJAFI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
DC-DC konverterler bir DC gerilim seviyesini artıran ya da azaltan elektronik devrelerdir. Yapısında bulunan anahtarlama elemanlarının uygun zaman aralıklarında anahtarlanması ile devrede bulunan bobine enerji biriktirerek bu enerjinin çıkışa aktarılmasını sağlarlar. İstenilen güç ve voltaj seviyesi burada biriken enerjinin uygun zamanda çıkışa aktarılmasıyla sağlanır. DC-DC konverterler enerji sistemleri, otomotiv, havacılık, savunma sanayi, medikal gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Endüstride büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada DC-DC konverter topolojileri incelenmiştir. DC-DC konverter topolojileri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İzolasyonlu-izolasyonsuz DC-DC konverter farklılıkları anlatılmıştır. DC-DC konverterlerin kullanım alanlarından bahsedilmiştir. 600W gücünde DC-DC konverter tasarımı için en uygun topolojinin Full Bridge LLC Rezonant konverter olduğu belirlenerek tasarımı yapılmıştır. Rezonant tank elemanlarının belirlenmesi ve konverterin çalışması hakkında genel bilgiler verilmiştir. Tasarlanan Full Bridge LLC Rezonant konverterin uygulaması yapılarak sonuçları çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
DC-DC converters are electronic circuits that increase or decrease a DC voltage level. By switching the switching elements in their structure at appropriate time intervals, they accumulate energy in the coil in the circuit and ensure that this energy is transferred to the output. The desired power and voltage level is achieved by transferring the accumulated energy to the output at the appropriate time. DC-DC converters are used in sectors such as energy systems, automotive, aviation, defense industry and medical. It is of great importance in the industry. In this study, DC-DC converter topologies are examined. General information about DC-DC converter topologies is given. Differences between insulated and non-isolated DC-DC converters are explained. The usage areas of DC-DC converters are mentioned. It was determined that the most suitable topology for the 600 W DC-DC converter design was the Full Bridge LLC Resonant converter and its design was made. General information about the determination of the resonant tank elements and the operation of the converter is given. The designed Full Bridge LLC Resonant converter is applied and the results are shown in the study.