Okul sporları faaliyetlerine katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş doyumları, meslektaş ilişkileri ile okul yöneticileri desteğinin incelenmesi (Rize ili örneği)
Investigation of job satisfaction, colleague relations and support of school administrators of physical education and sports teachers participating in school sports activities (Rize province example)
  1. Tez No: 757832
  2. Yazar: REŞAT OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada okul sporları faaliyetlerine katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş doyumları, meslektaş ilişkileri ile okul yöneticileri destek algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada genel tarama modelinden yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Rize ilinde görev yapan ve okul sporları faaliyetlerine katılan beden eğitimi öğretmenlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen gönüllü 134 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada gerekli olan verileri toplayabilmek amacıyla“İş Doyumu Ölçeği”,“Meslektaş İlişkileri Algısı Ölçeği”ve“İdareci Desteği Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde T-Testi ile ANOVA Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda okul sporlarına katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin genel anlamda orta düzeyde çalışma ortamlarında iş doyum düzeylerinin, meslektaş ilişkilerinin ve okul yöneticileri desteğinin olduğu görülmüştür. Öğretmenlerinin iş doyumları, meslektaş ilişkileri ile algılanan okul yöneticileri desteğinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalıştığı bölge, yaş, görev süresi, antrenörlük belgesi ve okul sporlarına katılım durum değişkenine bağlı olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın yaş değişkeni içerisinde öğretmenlerin meslektaş ilişkilerine bağlı olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu farklığın 49 yaş ve üzeri katılımcıların 34-38 yaş aralığında olan katılımcılar arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the job satisfaction, colleague relations and support perceptions of school administrators of physical education and sports teachers participating in school sports activities. General screening model was used in the research. The sample of the study consists of 134 volunteer teachers determined by simple random sampling method from physical education teachers working in Rize province and participating in school sports activities.“Job Satisfaction Scale”,“Colleague Relationship Perception Scale”and“Administrative Support Perception Scale”were used in order to collect the necessary data in the study. T-test and ANOVA test were used in the analysis of the data. As a result of the analyses, it was seen that physical education and sports teachers participating in school sports generally had a medium level of job satisfaction in their working environment, colleague relations and school administrators' support. It has been concluded that there is no significant difference in teachers' job satisfaction, colleague relations and perceived support of school administrators depending on gender, marital status, educational status, region of employment, age, tenure, coaching certificate and participation in school sports. On the other hand, it was determined that there was a significant difference in the age variable, depending on the relationships of the teachers with their colleagues. It was determined that this difference was between the participants aged 49 and over and those aged between 34-38 years.