Obez hastaların obezite derecesine göre anksiyete ve hayat kalitesinin değerlendirmesi
Evaluation of anxiety and quality of life in obese patients according to the degree of obesity
- Tez No: 945583
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
OBEZ HASTALARIN OBEZİTE DERECESİNE GÖRE ANKSİYETE VE HAYAT KALİTESİNİN DEĞERLENDİRMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, obezite derecesine göre obez bireylerde anksiyete düzeylerini ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek, bu iki parametre arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin sosyodemografik ve klinik faktörlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Polikliniği'ne 01.02.2024 ile 01.08.2024 tarihleri arasında başvuran ve beden kitle indeksi (BKİ) ≥30 kg/m² olan 18-65 yaş arası 112 gönüllü birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anksiyete düzeyleri Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile, yaşam kaliteleri ise Short Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bireyler obezite derecelerine göre sınıflandırılarak gruplar arasında anksiyete düzeyleri ve yaşam kalitesi skorları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ANXIETY AND QUALITY OF LIFE IN OBESE PATIENTS ACCORDING TO THE DEGREE OF OBESITY Objective: This study aimed to evaluate anxiety levels and their impact on quality of life among obese individuals based on obesity severity, and to examine the relationships between these variables and various sociodemographic and clinical factors. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted with 112 volunteers aged 18–65 years who applied to the Obesity Outpatient Clinic of Kayseri City Hospital between February 1 and August 1, 2024, with a body mass index (BMI) ≥30 kg/m². Anxiety levels were assessed using the Beck Anxiety Inventory (BAI), and quality of life was evaluated using the Short Form-36 (SF-36) questionnaire. Participants were categorized into groups according to obesity class, and comparisons were made between groups in terms of anxiety levels and quality of life scores.