Çalışanların motivasyon düzeyleriyle performans arasındaki ilişkide yaşam doyumunun aracı rolü: Restoran işletmeleri örneği
The intermediate role of life satisfaction in the relationship between motivation levels and performance: The case of restaurants
  1. Tez No: 812586
  2. Yazar: YILDIRIM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşme süreci ve teknolojik gelişmelerle birlikte, çalışan performansı rekabet koşullarını doğrudan etkilemektedir. İşletmelerin ortaya koyduğu hizmet kalitesi, rekabette öne geçmeyi sağlayan müşteri memnuniyetini etkileyen en belirgin unsurdur. Emek faktörünün yoğun olduğu restoran işletmelerinde çalışanların davranışlarını olumlu yönde geliştirmek ve devamlı hale getirmede motivasyon kavramı önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmanın amacı motivasyon düzeyleriyle performans arasındaki ilişkinin ayrıntılı şekilde ortaya konulması ve motivasyon performans ilişkisinde yaşam doyumunun aracılık rolünün tespit edilmesidir. Bu doğrultuda ilk olarak çalışanların motivasyon düzeyleri ile performansları belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da faaliyetlerini yürüten restoranların çalışanları oluşturmaktadır. Belirlenen örneklem grubuna gönderilmiştir. Geri dönüş sağlanan formlardan toplam 393 sağlıklı anket formu ile veri seti oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Düzenlenen anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde kişisel bilgi formu ikinci bölümünde performans ölçeği, üçüncü bölümde yaşam doyum ölçeği, dördüncü bölümde motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklere verilen cevaplar SPSS programı ile analiz edilmiştir.Verilerin analizi için SPSS (The Statistical PackageforSocialScience) programı kullanılmış ve analiz sırasında Sobel testi, t-testi ve oneway ANOVA testi yapılmıştır. Çalışanların motivasyonlarının yüksek olduğundan performanslarına olumlu katkı sağladığı görülmektedir. Çalışanların motivasyon düzeyleri ile performanslarındaki ilişkide yaşam doyumunun aracı rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization process and technological developments, employe eperformance directly affects the conditions of competition. The quality of service offered by businesses is the most prominent factor affecting customer satisfaction, which enables them to stay ahead of the competition. The concept of motivation plays an important role in improving and sustaining the behavior of employees in restaurant businesses where the labor factor is intense. The aim of the study is to reveal there lation ship between motivation levels and performance in detail and to determine the mediating role of life satisfaction in the motivation-performance relationship. In this direction, firstly, the motivation levels and performances of the employees were determined. The working group of the research consists of the employees of the restaurants operating in Istanbul. It was sent to the determined sample group. A data set was created with a total of 393 healthy questionnaires from the returned forms. Question naire form was used as data collection tool in there search. The prepared questionnaire consists of four parts. In the first part of the questionnaire, the performance scale was used in these cond part of the personal information form, the life satisfaction scale in the third part, and the motivationscale in the fourth part. The answers to the scales were analyzed with the SPSS program. SPSS (The Statistical PackageforSocialScience) program was used for the analysis of the data, and Sobel test, t-test and one-way ANOVA test were used during the analysis. Since the motivation of the employees is high, it is seen that it contributes positively to their performance. It has been determined that life satisfaction has a mediating role in the relationship between the motivation levels of the employees and their performance.