Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin aldatmaya dair tutumla ilişkisinde sosyal medya kullanımının rolü
The role of social media usage in the relationship between dark triad personality traits and attitudes toward infidelity
- Tez No: 757881
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDIN ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Aldatma ilişkilerin bitmesindeki en yaygın sebeplerden biri olarak gösterilmektedir. Aldatmaya dair tutum ise aldatmanın güçlü yordayıcılarından biridir. Aldatmaya dair tutumu yordamada kişilik özelliklerinin önemli bir rol oynadığı bilinmesine rağmen bu kişilik özelliklerinin hangileri olduğu ve bu ilişkiyi düzenleyen faktörler hakkında yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada karanlık üçlü kişilik özelliklerinin aldatmaya yönelik tutumla ilişkisinde sosyal medya kullanımının rolünün anlaşılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi 369 kadın ve 218 erkek olmak üzere toplamda 587 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara demografik bilgi formu, Kısa Karanlık Üçlü Ölçeği (SD3), Aldatmaya Yönelik Tutum Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı ölçeği uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ve SPSS Process eklentisi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre sosyal medya kullanımının karanlık üçlü kişilik özellikleri ve aldatmaya yönelik tutum arasında ilişkide düzenleyicilik rolü olmadığı görülmüştür. Buna karşın karanlık üçlü kişilik özellikleri aldatmaya yönelik tutumu yordadığı gözlenmiştir. Aldatmaya yönelik tutum, karanlık üçlü ve sosyal medya kullanımlarında cinsiyet farklarını saptamak amacıyla bağımsız örneklemler için t-testi yürütülmüştür. Yürütülen bu testlere göre kadınların erkeklerle kıyaslandığında daha fazla sosyal medya kullandığı tespit edilmiştir. Aldatmaya yönelik tutum, Makyavelizm ve psikopati değişkenlerindeki cinsiyet farklarına bakıldığındaysa erkeklerin kadınlarla kıyaslandığında daha yüksek puanlar aldığı tespit edilmiştir. Narsisizm değişkeni açısında ise cinsiyetler arası anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yaş ve sosyal medya kullanımı arasında ise zayıf ve negatif bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Infidelity is shown as one of the most common reason for ending relationships. Attitude towards infidelity is one of the strong predictors of infidelity. Although it is known that personality traits play an important role in predicting the attitude towards infidelity, there is not enough research on what these personality traits are and the factors that moderate this relationship. In this study, it is aimed to understand the role of social media use in the relationship between dark triad personality traits and attitude towards infidelity. The sample of the study consists of a total of 587 people, 369 women and 218 men. Demographic information form, Short Dark Triad Scale (SD3), Attitude Towards Infidelity Scale and Social Media Usage Scale were applied to the participants. The data obtained from the study were analyzed with the SPSS 26 package program and the SPSS Process plugin. According to the results of the analysis, the use of social media does not have a moderating role between the dark triad personality traits and the attitude towards infidelity. On the other hand, dark triad personality traits predict attitude towards infidelity.