Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin yaşam tatminine etkisinde istismarcı yönetimin aracı rolü: Emniyet teşkilatı ve özel güvenlik ve koruma çalışanları üzerine bir araştırma
The moderator role of abusive supervision in the effect of dark triple personality features on life satisfaction: A research on law enforcement agency and private security and protection employees
  1. Tez No: 739686
  2. Yazar: ERTAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, karanlık üçlü kişilik özelliklerinin yaşam tatminine etkisinde istismarcı yönetimin aracı rolü araştırılmıştır. Dayanağını Kaynakların Korunması Teorisinin oluşturduğu araştırmamız da, ast ve üst arasındaki güç mesafesinin yüksek olduğu Türkiye'nin 66 ilinde çalışan 300 emniyet teşkilatı personeli ile 300 özel güvenlik ve koruma çalışanına ait veriler internet ortamında anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmamızın bulgularında, karanlık üçlü kişilik özellikleri ile yaşam tatmini arasında negatif yönlü ilişki bulunurken benzer şekilde istismarcı yönetim ile yaşam tatmini arasında da negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Bunun yanında karanlık üçlü özellikleri ile istismarcı yönetim arasında ise pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Elde edilen bu bulgular doğrultusunda ortaya konulan araştırmanın tüm hipotezleri (H1, H2 ve H3) desteklenmiştir. Bu anlamda ortaya koymuş olduğumuz çalışma karanlık liderlik davranışlarına sürekli maruz kalmanın çalışanlarda yarattığı olumsuz durumların tespit edilmesine yönelik literatüre katkıda sağlamasının yanında özellikle hiyerarşik yapının yoğun olarak görüldüğü kolluk kuvvetlerinde meydana gelen sorunların tespit edilerek gerekli yönetsel düzenleme ve rehabilite çalışmalarının yapılması noktasında önemli bir görev üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the mediating role of abusive supervision in dark triad personality traits' effect on life satisfaction. In our research, which is based on the Theory of Conservation of Resources, the data of 300 law enforcement personnel and 300 private security and protection personnel working in 66 provinces of Turkey, where the power distance between subordinates and superiors is high, was obtained by questionnaire method on the internet. In the findings of our study, there was a negative relationship between dark triad personality traits and life satisfaction; similarly, a negative relationship was found between abusive management and life satisfaction. In addition, a positive relationship was found between the dark triad characteristics and abusive management. Therefore, all hypotheses (H1, H2, and H3) of the research in line with these findings were supported. In this sense, our study contributes to the literature on the determination of negative situations caused by continuous exposure to dark leadership behaviors in employees and plays an essential role in determining the problems that occur in law enforcement, where the hierarchical structure is intense and carrying out necessary administrative regulation and rehabilitation studies.