Helikopter pal titreşimlerinin hesaplamalı analizi
Computational analysis of helicopter blade vibrations
  1. Tez No: 757886
  2. Yazar: HÜSEYİN AVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT BURAK ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada helikopter pervanelerinin bileşenlerinden olan ve pal adı ile anılan yapının hesaplamalı dinamik analizi yapılmıştır. Paller üzerinde oluşan titreşimler sarsıntıya sebebiyet vermekte olup, yapıda malzeme ömrüne, uçuş ekibine ve helikopter çalışmasına olumsuz etki etmektedir. Titreşim kaynaklı sarsıntıların en uygun seviyede olabilmesi ve tahribata sebep olmaması için titreşim karakteristiğinin ortaya konulması oldukça önemlidir. Yapının malzemesi titreşim karakteristiğini etkilediğinden, pallerde kullanılan malzemelerin seçimi önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında helikopter pallerinin çeşitleri ve özellikleri ortaya konulmuş paller üzerinde oluşabilecek titreşimlerin karakteristiğinin anlaşılması hedeflenmiştir. Ele alınan pal yapı, ince çubuk teorisi olarak bilinen Euler-Bernoulli kirişi temel alınarak tasarlanmıştır. Pal tasarımı Solidworks paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tasarlanan pal modeli için farklı malzemeler (titanyum alaşım, bal peteği ve karbon fiber) tanımlanarak elde edilen yapıların sonlu eleman modelleri Ansys paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Ele alınan malzemeler için modal ve harmonik titreşim analizleri yapılıp sonuçlar karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Malzemelerin kullanım açısından uygunluğu analiz sonuçlarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, computational dynamic analysis of the blade structure, one of the helicopter rotors components, is performed. The vibrations on the blades cause vibration and adversely affect the structure's material life, flight crew, and helicopter operation. It is vital to reveal the vibration characteristic for vibration-induced tremors to be at the most appropriate level and not cause destruction. Since the structure's material affects the vibration characteristics, the choice of material used in the blade is essential. Within the scope of the study, it aims to understand the aspects of the vibrations that may occur in helicopter blades. The blade structure under consideration is based on the Euler-Bernoulli beam theory. The blade design is done using the Solidworks package program. The finite element model is constructed using the Ansys program. Modal and harmonic vibration analyses are performed for three materials: Titanium alloy, honeycomb, and carbon fiber. The results are discussed comparatively. The suitability of the materials in terms of use is evaluated according to the analysis results. The analyses are assessed, and the appropriate material is selected.