Ankrajlı diyafram duvarların nümerik analiz yöntemleri ile modellenmesi
Modeling of anchored diaphragm walls using numerical analysis methods
  1. Tez No: 757889
  2. Yazar: ALPEREN CEVAHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez kapsamında,“Geo5”ve“Plaxis 2D”bilgisayar programları kullanılarak parametrik bir çalışma yürütülmüştür. Geo5 programında, orta katı kıvamlı CL-CI sınıfı bir doğal zemin varsayımı ile çok sıra ankrajlı bir diyafram duvar tasarımı yapılmıştır. Tasarımda farklı zemin sınıfları için boyutların değişimi incelenmiş ve zemin araştırmalarının önemi ortaya konmuştur. Geo5 programında tasarlanmış ve analiz edilmiş olan sistemin, Plaxis 2D programı ile deformasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, duvardaki maksimum yatay deplasmanlar cinsinden kıyaslanmış ve büyük farklar olduğu belirlenmiştir. Bu farkların, Plaxis programı ile yapılan analizlerde, önemli oranda varsayılan zemin profil yapısı, zemin malzeme modeli ve geometrik sınırlardan kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a parametric study was carried out using“Geo5”and“Plaxis 2D”computer programs. In the Geo5 program, a multi-row anchored diaphragm wall was designed with the assumption of a CL-CI soil class with medium stiff. The changes in the design for different soil classes were examined and the importance of soil investigations was determined. The variation of design dimensions for different soil classes was examined and the importance of soil investigations was determined. The deformation analyzes of the system, which was designed and analyzed in the Geo5 program, were carried out with the Plaxis 2D program. The results were compared in terms of the maximum horizontal displacements at the wall, and it was determined that there were large differences. It was determined that these differences were significantly caused by the assumed soil profile structure, soil material model and geometric boundaries in the analyzes with the Plaxis program.