Evaluation of an English preparatory program using Bellon and Handler model
İngilizce hazırlık müfredatının Bellon ve Handler modeline göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 757890
  2. Yazar: ZEYNEP UÇKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMLA COURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma biçimlendirici bir değerlendirme çalışması olarak tasarlanmış olup Alanya HEP Üniversitesi İngilizce hazırlık müfredatını değerlendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel ve nicel veriler toplamayı amaçlayan karma yöntemli bir durum çalışması üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada üniversite hazırlık okulu programını değerlendirmek için Bellon ve Handler (1982) müfredat değerlendirme modelinin uyarlanmış bir versiyonu kullanılmıştır. Bir öğretim programını meydana getiren dört ana odak noktası temelinde; (1) dersin amaçları ve hedefleri, (2) ders içeriği ve materyalleri, (3) ders işleyişi ve (4) öğrenci değerlendirilmesi, mevcut hazırlık müfredatı değerlendirilmiş ve bu dört temel öge açısından iyileştirilmesi gereken alanların saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel veriler ders değerlendirme anketinden (Tekir, 2020), nicel veriler ise doküman analizinden, ders değerlendirme görüşmelerinden ve sınıf gözlemlerinden elde edilmiştir. Anketler 2021-2022 eğitim-öğretim yılında hazırlık sınıfında öğrenim gören 64 öğrenciye uygulanmıştır. Altı öğrencisi ve altı dil okutmanı ile ders değerlendirme görüşmeleri yapılmıştır. Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde de altı tane sınıf gözlemi yapılmıştır. Çoklu veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi Bellon ve Handler (1982) değerlendirme modelinin üç adımı izlenerek yapılmıştır: (1) mevcut durum açıklamaları, (2) verilerin analizi ve (3) müfredatın iyileştirilmesi için sunulan öneriler. Araştırmanın sonuçları, hazırlık öğretim programının program amaç ve hedeflerine bir ölçüde ulaşmada etkili olduğunu göstermiştir. Yine de programın, araştırma modelinin dört ana odak alanı açısından bir miktar iyileştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışma sonucunda dinleme ve konuşma becerilerinin amaç ve hedeflerinin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca beceri derslerinin içeriği program çıktılarıyla uyumlu değildir. Müfredatta kullanılan materyaller ve yapılan etkinlikler öğrencilerin ilgisini çekmek için yeterli değildir. Öğretme-öğrenme sürecinin çoğunlukla öğretmen merkezli olduğu ve öğrencilerin gerçek başarısını yansıtmayan yetersiz bazı değerlendirme araçlarının kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Programa daha fazla görsel-işitsel ve özgün materyallerin eklenmesi, öğrenci merkezli öğrenme ortamının teşvik edilmesi için daha fazla grup çalışmasının yapılması, öğrencileri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak uygun aktivite, materyal, öğretim yöntem ve tekniklerinin programa eklenmesi ve öğrencilerin öğrenme sürecindeki performansının konuşma sınavına eklenmesi gibi programı iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been designed as a formative evaluation study and aims to evaluate and improve the English preparatory curriculum at Alanya HEP University. The study was built on a mixed method case study which aimed to gather qualitative and quantitative data from a selected case. An adapted version of the Bellon and Handler (1982) curriculum evaluation model was used to evaluate the preparatory school program on the basis of four main elements of an educational program: (1) course aims and objectives, (2) course content and materials, (3) course conduct and (4) student assessment and to determine the areas that need improvement in terms of these four basic elements. In the study, the qualitative data were obtained from a course evaluation questionnaire (Tekir, 2020), while the quantitative data were obtained from document analysis, course evaluation interviews and classroom observations. The questionnaires were applied to 64 students studying at the preparatory school in 2021-2022 academic year. The course evaluation interviews were held with 6 students and 6 language instructors of the program. Six classroom observations were also made during the second semester of the academic year. The analysis of the data obtained from multiple data collection tools was done following three steps of the Bellon and Handler (1982) evaluation model: (1) current status descriptions, (2) analysis of the data, and (3) cumulative suggestions for the improvement of the curriculum. The results of the study illustrated that the preparatory curriculum was effective to reach the aims and objectives of the program to some extent. Yet, the program needed some improvement in terms of the four main focus areas of the research model. It was concluded that the aims and objectives of listening and speaking skills were insufficient. The content of the skill courses was not consistent with the program outcomes. The materials and activities in the curriculum were not sufficient to attract students' interests. The teaching-learning process was mostly teacher-centered and there were some insufficient assessment tools that did not reflect students' actual success. Some of the suggestions made by the students and instructors were: to add more audio-visual and authentic materials, to do more group work activities to foster a student-centered learning environment, to diversify the topics, activities, materials and teaching methods to meet the needs and expectations of the students and to assess the process of the students in terms of speaking grade.