Asimetrik uzaylar
Asymmetric spaces
  1. Tez No: 757913
  2. Yazar: MERVE ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Boş olmayan bir X kümesi üzerinde bir pseudo-asimetrik, X×X üzerinde her x,y,z∈X için p(x,x)=0 ve p(x,y)≤p(x,z)+p(z,y) olacak şekilde negatif olmayan reel değerli bir p fonksiyonudur. Eğer p ek olarak p(x,y)=0 olması x=y olmasını da gerektiriyorsa p ye X üzerinde asimetrik denir. p asimetrik ise her x,y∈X için q(x,y)=p(y,x) ile tanımlanan q da bir asimetrik olur. Bu asimetriğe p nin eşleniği denir. B^+ (x,p,ε)={y∈X∶ p(x,y)
Özet (Çeviri)
A pseudo-asymmetric on a non-empty set X is a non-negative real-valued function p on X×X such that for x,y,z∈X we have p(x,x)=0 and p(x,y)≤p(x,z)+p(z,y). If p satisfies the additional condition that p(x,y)=0 implies x=y then p is an asymmetric on X, so is q where q is defined by q(x,y)=p(y,x) for x,y∈X, and q is called the conjugate of p . The set B^+ (x,p,ε)={y∈X∶ p(x,y)