Özel gereksinimli çocuklarda duyu bütünleme terapisinin duyusal işlemleme ve davranış problemleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sensory integration therapy on sensory processing and behavioral problems in children with special NEEDS
  1. Tez No: 757917
  2. Yazar: BUSE EZGİ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmanın amacı özel gereksinimli çocuklarda duyu bütünleme terapisinin duyusal işlemleme ve davranış problemlerine olan etkisini incelemekti. Çalışmaya İstanbul ilinde ikamet eden 3-10 yaş aralığında 9 otizm, 7 dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve 4 mental retardasyon tanılı 12'si erkek 8'i kız toplam 20 çocuk ve ebeveynleri gönüllülük esasına bağlı olarak dahil edilmiştir. Çocuklara 8 hafta boyunca haftada 3 seans düzeninde her seans 40 dakika olacak şekilde düzenli seans verilmiştir. Çalışma Çekmeköy bölgesinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yürütülmüştür. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedilmiştir. Duyusal işlemlemenin etkisini incelemek için, duyu bütünleme terapisi öncesi ve sonrasında ebeveynler tarafından Duyu Profili Anketi doldurulmuştur. Verilerin analizinde Paired Simple T-Test kullanılmıştır. Çocuklarda görülen problem davranışları, ( sözel saldırganlık, nesnelere ve hayvanlara yönelik saldırganlık, kışkırtılmış fiziksel saldırganlık, kışkırtılmadan gerçekleşen fiziksel saldırganlık) ebeveyn tarafından doldurulan ''Çocuklar İçin Saldırganlık Ölçeği Anne-Baba Formu'' ile değerlendirilmiş olup ön test ve son test skorları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of sensory integration therapy on sensory processing and behavioral problems in children with special needs. A total of 20 children between the ages of 3-10 years, 9 autism, 7 attention deficit hyperactivity disorder and 4 mental retardation, 12 boys and 8 girls, residing in Istanbul, and their parents were included in the study on a voluntary basis. The children were given regular sessions for 8 weeks in 3 sessions per week, each session lasting 40 minutes. The study was conducted in a special education and rehabilitation center in Çekmeköy region. Demographic information of the participants was recorded. To examine the effect of sensory processing, the Sensory Profile Questionnaire was completed by the parents before and after sensory integration therapy. Paired Simple T-Test was used to analyze the data.