Zor astım tanılı olguların klinik bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical findings of patients with severe ASTHMA
- Tez No: 786148
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Astım sık görülen kronik solunum yolu hastalıklarından biridir. Zor astım, astım olgularının küçük bir kısmını oluştursa da, sık acil servis başvuruları,hastane yatışları ve ilaç maliyetleri nedeniyle astım ilişkili maliyetlerin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tek merkezli bir poliklinikte tedavisi zor astım hastalarının tedavi ve yönetimini değerlendirerek kontrol durumlarını belirlemektir. METOD: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne 31.12.2009 - 31.12.2019 yılları arası başvuran, 18 yaş üzeri zor astım tanılı olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Anamnez notlarına göre dahil edilme kriterlerini karşılayan 106 olgunun semptomları, astım atak sıklıkları, astım nedeni ile hastane yatış öyküleri, astım kontrol testleri, almakta oldukları tedaviler, spirometri sonucu elde edilen değerleri, kan tetkiklerinde bakılan IgE, eozinofil değerleri, deri prick testleri kaydedilmiştir. Hastaların tedavi yanıtları ve kontrol durumları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 77 (%72,6) omalizumab tedavisi altında, 29'u (%27,4) standart astım tedavisi ile takip edilen toplam 106 hasta dahil edilmiştir. İki tedavi grubu arasında demografik veriler, başlangıç semptomları, solunum fonksiyon testleri açısından anlamlı fark yok saptanmadı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Asthma is one of the most common chronic respiratory diseases. Although severe asthma is a small portion of asthma cases, it accounts for more than half of asthma-related costs due to frequent emergency room visits, hospitalizations and medication costs. The aim of this study is to determine the control status of severe asthma patients in a single-center outpatient clinic by evaluating their treatment and management. METHODS: Severe asthma cases who applied to Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Outpatient Clinic between 31.12.2009 - 31.12.2019 were screened. Symptoms, asthma attack frequency, hospitalization history for asthma, asthma control tests, treatments they were taking, values obtained from spirometry results, IgE in blood tests, eosinophil values, skin prick tests were recorded in 106 cases who met the inclusion criteria according to their anamnesis notes. The treatment responses and control status of the patients were evaluated.