İstanbul ilinde sosyoekonomik farklılık gösteren dört ilçede evde bakım hastalarının evde bakım harcamaları maliyeti
Home care expenditures cost of home care patients in FOUR districts with socioeconomic differences in İstanbul
- Tez No: 757956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Evde bakım, kişilerin mevcut sağlık durumunu iyileştirmek ve yükseltmek amacıyla yaşadıkları ortamda multidisipliner anlayış çerçevesinde sağlık ve hizmet bütünlüğünün sunulmasıdır. Evde bakımı, eğitim almış profesyonel ekip ile birlikte informal olarak aileleri ve ücretli bakıcılar sunmaktadır. Hasta yakınları bakım sebebiyle maddi harcamalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye'de evde bakım ve sağlık hizmetlerinin kurum maliyet çalışmalarına rastlanılmasına karşın hasta yakınlarının maddi harcamalarına yönelik çalışma alanında boşluk olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada İstanbul ilinde sosyoekonomik farklılık gösteren Sultanbeyli, Sancaktepe, Şişli, Sarıyer ilçelerinde ikamet eden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden evde bakım desteği alan hasta ve yakınlarının bakım amacıyla yaptıkları harcamalar hesaplanmıştır. Kurum desteği aldığı ve almadığı dönemdeki bakım harcamaları karşılaştırılmış olup evde bakım ve sağlık hizmetinin hasta ve yakınlarının harcamalarını azalttığı sonucuna varılmıştır. Böylelikle evde bakımın hastanede kalış süresini azaltarak kurum giderlerini, sağlık harcamalarını azalttığı gibi hasta ve yakınlarının bakım harcamalarını da azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Home care is the provision of health and service integrity within the framework of a multidisciplinary approach in the environment where people live in order to improve and increase their current health status. Home care is provided informally by families and paid caregivers together with a trained professional team. Relatives of patients come up against financial expenses due to care. Despite the presence of institutional cost studies of home care and health services in Turkey, it has been observed that there is a gap in the study area for the financial expenditures of patient relatives. In this study, the expenditures for care of patients and their relatives who reside in Sultanbeyli, Sancaktepe, Şişli, Sarıyer districts, which show socioeconomic differences in Istanbul and receive home care support from Istanbul Metropolitan Municipality, were calculated. Care expenditures during the period with and without institutional support were compared, and it was concluded that home care and health services reduced the expenditures of patients and their relatives. Thus, it has been determined that home care reduces hospitalisation, institutional expenses and health expenditures, as well as reduces care expenditures of patients and their relatives.