Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pozitif psikolojik sermaye ve iş doyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical education and sports teachers' positive psychological capital and job satisfaction levels
  1. Tez No: 757957
  2. Yazar: ABDULKADİR EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pozitif psikolojik sermaye ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni Türkiye'deki gelişmişlik düzeylerine göre bazı illerde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinden oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemi Türkiye'deki illerin gelişmişlik düzeylerine göre en yüksek (İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya) ve en düşük 5 illerinde (Van, Hakkâri, Muş, Ağrı, Şırnak) görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerini kapsamaktadır. Çalışmaya toplamda 970 öğretmen (304 kadın, 666 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Weiss ve ark (1967) tarafından geliştirilen, Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan 20 maddelik Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca pozitif psikolojik sermaye algılarının ölçülmesi için Tösten ve Özgan (2014) tarafından geliştirilen“pozitif psikolojik sermaye ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Shapiro-Wilk testi ile normal dağılım sınanmıştır. İkili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U kullanılırken, çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskall walllis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the positive psychological capital and job satisfaction levels of physical education and sports teachers. The universe of the research consisted of physical education and sports teachers working in some provinces according to their level of development in Turkey. The sample of the study is physical education and sports teachers working in the highest (Istanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya) and the lowest 5 provinces (Van, Hakkari, Muş, Ağrı, Şırnak) according to the development levels of the provinces in Turkey. To the study 970 teachers (304 female, 666 male) participated in the study voluntarily. The 20-item Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Weiss et al. (1967) and adapted into Turkish by Baycan (1985) was used as a data collection tool. Also, the“positive psychological capital scale”developed by Tösten and Özgan (2014) was used to measure positive psychological capital perceptions. SPSS 24 package program was used for statistical analysis of the data. Normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test. Mann Whitney-U test was used for pair wise comparisons, and Kruskall walllis test was used for multiple comparisons.