Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda serum lipokalin-2 düzeyinin bilişsel işlevlerle ilişkisi ve sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılması
The relationship between serum lipocalin-2 levels and cognitive functions in patients with obsessive compulsive disorder and compared with HEALTHY
  1. Tez No: 757965
  2. Yazar: ÖZNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE VİSAL BUTURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), obsesyon ve/veya kompulsiyonlarla seyreden, işlevsellikte bozulmaya neden olan, toplumsal maliyeti yüksek, kronik bir bozukluktur. Yaşam boyu yaygınlığı %1,9-3,3arasında değişir. Diğer psikopatolojilere göre; tedavi arayışı düşük, tedaviye direnç yüksektir. Çalışmamızda OKB hastalarında inflamatuar bir molekül olan lipokalin-2 (LCN-2)'nin bilişsel işlevler ile ilişkisini incelemeyi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçladık. Psikiyatri polikliniğine başvuran 50 OKB hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalar ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından benzer 50 sağlıklı gönüllü, kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm katılımcılar araştırmacı psikiyatrist tarafından görüşmeye alındı. Bilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla; Stroop TBAG Testi, İşitsel-Sözel Öğrenme Testi (Auditory Verbal Learning Test - AVLT), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) uygulandı. Hastaların ve sağlıklı kontrollerin lökosit sayısı (WBC), nötrofil yüzdesi (%Neu), nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve serum LCN-2 düzeyleri ölçüldü. Bilişsel test sonuçları, serum LCN-2 ve nötrofil ilişkili hemogram parametre düzeyleri korelasyon analizine tabi tutuldu. Sağlıklı kontrol grubuna göre, OKB hastalarında serum LCN-2 düzeyinin, %Neu ve NLO değerlerinin daha yüksek olduğunu saptadık. Nöropsikolojik test sonuçlarına göre; hastaların dikkat, bilgi işlemleme hızı, yanıt inhibisyonu, tepkiyi değiştirebilme ve öğrenme/serbest hatırlama türü bellek işlevlerinin kontrollerden daha düşük olduğu sonucuna ulaştık. Aynı zamanda hastaların bilişsel duygu düzenleme becerilerinin kontrollere göre daha uyumsuz olduğunu gösterdik. Ancak hastalarda serum LCN-2 düzeyi ile bilişsel işlev eksiklikleri arasında ilişki olduğuna dair kanıt bulamadık. Çalışmamız bildiğimiz kadarı ile OKB hastalarında LCN-2 ile bilişsel işlevler arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Bulgularımız, OKB etiyopatogenezinde inflamatuar süreçlerin rol oynadığına kanıt sağlamaktadır. Aynı zamanda sonuçlarımız, yeni ilaç geliştirme çalışmaları için iyi bir seçenek olarak LCN-2'yi işaret etmektedir. OKB'ye bağlı bilişsel bozulmanın LCN-2 ile ilişkisini aydınlatmak için toplum temelli, daha büyük örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obsessive compulsive disorder (OCD) is a chronic disorder with high public cost, causing impairment in functionality, accompanied by obsessions or compulsions.OKB's lifetime prevalence varies between 1,9-3,3%.According to other psychiatric disorders; treatment seeking is less, treatment resistance is high. In our study, we aimed to examine the relationship of lipocalin-2 (LCN-2), an inflammatory molecule, with cognitive functions in OCD patients and compared with healthy controls. 50 OCD patients who applied to the psychiatry outpatient clinic were included in the study. As the control group, 50 healthy volunteers who were similar to the patients in terms of age, gender and education level were determined.All participants were interviewed by the research psychiatrist.Stroop TBAG Test, Auditory Verbal Learning Test, and Cognitive Emotion Regulation Scale was applied to assess cognitive functions.Leukocyte value (WBC), percentage of neutrophils (%Neu), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), and serum LCN-2 levels were measured in patients and healthy controls.Correlation analysis was performed with neuropsychological test results, serum LCN-2 and neutrophil related hemogram parameter levels. We found that serum LCN-2 levels, %Neu and NLR values were higher in OCD patients compared to the healthy control group. According to neuropsychological test results; we concluded that patients' attention, information processing speed, response inhibition, ability to change response, and learning/free recall type memory functions are lower than controls. And we showed that patients' cognitive emotion regulation skills were more maladaptive than controls. However, we did not find any evidence of a relationship between serum LCN-2 level and cognitive dysfunction in patients. To our knowledge, our study is the first to examine the relationship between LCN-2 and cognitive functions in OCD patients. Our findings provide evidence that inflammatory processes are involved in the pathogenesis of OCD.On the other hand, our results show that LCN-2 conveninent option for new drug development studies.Population-based studies with larger samples are needed to clarify the relationship between cognitive impairment and LCN-2 in OCD patients.