Analysis of participation of Turkish and Iraqi women in labor market
Türk ve Iraklı kadınların işgücü piyasasına katılımının analizi
- Tez No: 757964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ YANIK İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma raporu, Türkiye ve Irak'ta kadınların işgücüne katılımını analiz etmektedir. Her iki ülke de ekonomik büyüme mücadelesi veren gelişmekte olan ülkelerdir. Karşılaştırmalı bir çalışma, kadınların ekonomik kalkınmaya işgücü katılımını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışma doğası gereği niteldir ve veriler ikincil bir kaynaktan toplanmıştır. 2. bölümde geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Mevcut çalışmada Irak ve Türkiye'nin işgücüne katılımı karşılaştırılmıştır. Türkiye ve Irak'ın işgücüne katılım karşılaştırmasının zaman çizelgesi 2000-2020'dir. Kadınların işgücüne katılımı nedeniyle ekonomik büyüme de ayrıntılıdır. Karşılaştırmadan sonra, Irak uzun bir savaşın ardından ekonomisiyle mücadele ederken, Türkiye'de kadınların işgücüne katılımının Irak'tan 26,23 kat daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Genel olarak, Irak'ta kadınların güçlendirilmesi düşüktür. Ancak bazı STK'lar Irak'ta kadınların güçlendirilmesi için çalışıyor. Kadınların işgücüne ilişkin farkındalığın artırılmasına hâlâ büyük ihtiyaç var. Bu nedenle Irak'ta kadınların işgücüne katılımı çok düşük. Ne olursa olsun, Türkiye'deki durum kadınların güçlendirilmesi açısından Irak'tan daha iyi. Türkiye'nin kadının güçlendirilmesine ilişkin politikası son zamanlarda gelişmiştir. Kadınlar artık erkeklerle aynı özgürlüklerle her alanda çalışabiliyor. Irak'ta erkek egemen toplum nedeniyle, kadınların istihdamına ilişkin bazı kısıtlamalar halen devam etmektedir. Kadınların işgücü oranında geçmişten bu yana çok az iyileşme var. Gelecekte Iraklı kadınlar, Irak'ın ekonomik büyümesine daha fazla katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This research report analyzes women's labor force participation in Turkey and Iraq. Both countries are developing countries struggling for their economic growth. A comparative study aims to compare women's labor force participation in economic development. The current study is qualitative in nature and data is collected from secondary source. A vast literature review is done in chapter 2. Labor force participation of Iraq and Turkey have been compared in the current study.The timeline of comparison of Labor force participation of Turkey and Iraq is 2000-2020. Economic growth is also elaborate due to women's labor force participation. After comparison it is concluded that Turkey, women's labor force participation is 26.23 times higher than Iraq, as Iraq struggles with its economy after a long war. Overall, women's empowerment is low in Iraq. However, some NGOs are working for women's empowerment in Iraq. There is still a great need for awareness about the women's labor force. That's why women's labor participation is very low in Iraq. Regardless, the situation in Turkey is better for women's empowerment than in Iraq. Turkey's policy on women's empowerment has lately evolved. Women may now work in any area with the same freedoms as men. Because of the male-dominated society in Iraq, there are still some restrictions on women's employment. There is little improvement in the women's labor force rate from the past. In the future, Iraqi women will contribute more to the economic growth of Iraq.