Dönüşümçü liderliğin yeşil inovasyon üzerindeki etkisinde yeşil insan kaynaklarının aracı rolü
Mediating role of green human resources in the impact of transformational leadership on green innovation
- Tez No: 758009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada dönüşümcü liderliğin yeşil inovasyona etkisinde yeşil insan kaynakları uygulamalarının aracılık rolünü incelemek amaçlanmıştır. Bu çerçevede bu nicel çalışma, kesitsel olarak ve ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Bursa Büyük Şehir Gemlik Belediyesi çalışanlarından kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan toplam 350 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak maksadıyla anket tekniği kullanılmıştır. Anket formunda sırasıyla Dönüşümcü Liderlik Ölçeği, Yeşil İnovasyon Ölçeği ve Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları Ölçeği yer almaktadır. Çalışmada toplanan verileri analiz etmek için SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle verilerin güvenilirlik, geçerlilik ve normal dağılım analizleri yapılmıştır. Müteakiben çalışma değişkenlerinin tanımlayıcı istatistiksel analizleri yapılmıştır. Son olarak ise araştırma hipotezlerini test etmek üzere regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda dönüşümcü liderliğin yeşil inovasyon üzerinde olumlu yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu, bunun yanında dönüşümcü liderliğin yeşil inovasyon üzerindeki etkisinde yeşil İKY uygulamalarının kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the mediating role of green human resources practices in the effect of transformational leadership on green innovation. In this framework, this quantitative study was conducted in a cross-sectional and relational screening model. The sample of the study consists of 350 participants from the employees of Bursa big city municipality in Gemlik, reached by easy sampling method. Survey technique was used to collect data in the study. The questionnaire form includes Transformational Leadership Scale, Green Innovation Scale and Green Human Resources Management Practices Scale, respectively. SPSS v26 software was used to analyze the data collected in the study. Within the scope of the study, first of all, the reliability, validity and normal distribution analyzes of the data were conducted. Subsequently, descriptive statistical analyzes of study variables were performed. Finally, regression analyzes were performed to test the research hypotheses. As a result of the study, it has been determined that transformational leadership has a positive and significant effect on green innovation, and that green HRM practices have a partial mediating role in the effect of transformational leadership on gren innovation.