Unpacking the concept of the 'State': A systematic review of institutional research and a cross-national analysis of the effects of state autonomy, state capacity, and state goals on stock exchange adoption and development
'Devlet' kavramını çözümlemek: kurumsal araştırmaların sistematik bir incelemesi ve devlet otonomisi, devlet kapasitesi ve devlet amaçlarının borsaların kurulması ve gelişmişliği üzerindeki etkilerinin uluslararası bir analizi
  1. Tez No: 758014
  2. Yazar: MELTEM ÖZGE ÖZCANLI BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kurumsal kuram, devletin etkilerine verdiği önemle dikkat çekmiş olmakla birlikte, aynı zamanda da bu kavrama dair sınırlı bir anlayış sürdürmüş olmaktan dolayı eleştirilmiş bir kuramdır. Bu alandaki çalışmalar bütününün güçlü ve zayıf yönlerini derlemek ve kavramın karmaşıklığını yansıtmayı çabalayan çalışmalar için temel oluşturmak amacıyla, devletle ilgili kurumsal araştırmaların otonomi, kapasite ve amaçlar temalarına odaklanarak sistematik bir taraması gerçekleştirilmiştir. Bu inceleme, devletin boyutlarının belirleyicileri ve sonuçları çerçevesinde şekillenmiş kavramsal bir çerçeve sunmanın yanı sıra, daha fazla akademik ilgi gösterilmesi gereken noktaları vurgulamıştır. Söz konusu meselelerin, kavramsal netlik, çok boyutluluk, kuramsal mekanizmalar ve kapsam koşulları olduğu belirtilmiştir. Yazın taramasının bulguları devlet kavramını çalışmak için bir rehber olarak kullanılarak, devletin üç boyutunun borsaların kurulması ve gelişmişliği üzerindeki etkilerinin görgül bir araştırması aracılığıyla kurumsal kuramda yaygın olan kavramsal ve yöntemsel problemlerin üstesinden gelmek için çözümler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın, genel olarak kurumsal yazına ve özellikle de yayılım yazınına önemli bir katkısı, otonomi, kapasite ve amaçlar kavramlarını dikkate almanın devletin politika değişikliklerine yol açmada oynadığı rolleri daha iyi anlamak için gerekliliğini tespit etmiş olmasıdır. Uluslararası ve boylamsal analizlerin sonuçları, devletin temel özelliklerinin yalnızca bağımsız etkilerinin değil, ayrıca bu özelliklerin ilişkilerinin ve etkileşimlerinin de katma, aracılık ve biçimleyicilik etkileri aracılığıyla borsaların ne kadar erken ortaya çıktığı ve ne kadar iyi performans gösterdiğini açıklayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Institutional theory is noted for the importance it has placed on the effects of the state, but at the same time it is a theory that has received criticism for retaining a limited grasp of the concept. To synthesize the relative strengths and weaknesses of a large body of work in this area and lay the basis for conscious efforts to reflect its complexities, I conduct a systematic review of institutional research on the concept of the state, focusing on the themes of autonomy, capacity, and goals. This review provides us with a conceptual framework structured around the determinants and consequences of aspects of the state and highlights the key points meriting more scholarly attention. The issues at stake are stated to be conceptual precision, multidimensionality, theoretical mechanisms, and boundary conditions. Relying upon the findings from the review of the literature as a guide to the study of the state, I come up with ways of dealing with particular conceptual and methodological problems plaguing institutional theory while researching empirically the effects of the three dimensions of the state on stock exchange adoption and development. A significant contribution of this work to the institutional literature in general and the diffusion literature in particular is to establish that the concepts of autonomy, capacity, and goals are central to better understanding the roles that the state plays in bringing about policy changes. The results of the cross-national and longitudinal analyses indicate that not only do independent effects of the state's main features help explain how soon stock markets come into existence and how well they perform but also their interrelationships and interactions through additive, moderating, and mediational effects.