Küçük su hattı alanlı ikiz tekne (KSAİT) konseptinin orta ölçekli çok amaçlı bir araştırma gemisi için fizibilite araştırması
The feasibility study of the small waterplane area twin hull (SWATH) concept for a medium-sized multipurpose research vessel
- Tez No: 758015
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET DENİZ ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dokuz Eylül Üniversitesine ait Koca Piri Reis Araştırma Gemisi (R/V K.Piri Reis), 1978 yılında Almanya'da inşa edilmiştir ve inşa tarihinden bu yana aktif olarak hizmet vermektedir. R/V K.Piri Reis, bilimsel araştırmaların yanı sıra Türkiye için önemli stratejik görevler icra eden Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'ne bağlı dört araştırma gemisinden biridir. R/V K.Piri Reis gemisi 2018 yılında, denizlerdeki 40. yılını doldurmuştur. Dünya denizlerinde faaliyet gösteren araştırma gemileri incelendiğinde, ekonomik kullanım ömürlerinin yirmi ile otuz yıl arasında olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, ekonomik kullanım ömrünü doldurduğu farz ve kabul edilerek, orta ölçekli ve çok amaçlı bir araştırma gemisi için fizibilite çalışması yapılması Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünce kararlaştırılmıştır. Bu çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesinin yeni bir araştırma gemisi için yapılacak olan fizibilite çalışmalarına esas olmak üzere, dalgalardan etkilenmesi diğer gemi tiplerine göre en az olan“Küçük Su Hattı Alanlı İkiz Tekne (KSAİT) Tipi Araştırma Gemisi”nin çevre denizlerimizde kullanım koşulları uyumluluk matrisi ile analiz edilmiştir. Böylelikle, kamusal alan başta olmak üzere, çevre denizlerimizde kullanılabilecek araştırma gemileri tiplerinin fayda/mahsur, maliyet/etkinlik açısından durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dokuz Eylül University, Koca Piri Reis Research Ship (R/V K.Piri Reis) has reached its 40th anniversary in 2018. Built in Germany for marine research, the ship has been active since 1978. Scientific research as well as important strategic tasks perform Koca Piri Reis ship for Turkey, Dokuz Eylul University is one of the four research vessels managed by the Institute of Marine Sciences and Technology. When the research vessels operating in the world seas are examined, it is seen that their economic life span is between twenty and thirty years. In this study, in terms of feasibility studies for a new research vessel of the institute, the Small Waterline Area Twin Vessel (SWATH) Type Research Vessel which is least affected by the waves compared to other vessel types has been examined with the use compatibility matrix. In this context, the types of research ships that can be used in the surrounding seas, especially for the marine researches, are examined in terms of benefit/loss, cost/efficiency.