A Cut-off grade policy determination approach for a mine
Bir maden için sınır tenör politikası belirleme yaklaşımı
- Tez No: 75803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz BİR MADEN İÇİN SINIR TENOR POLİTİKASI BELİRLEME YAKLAŞIMI Güray, Cenk Yüksek Lisans, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Neş'e Çelebi Ocak 1998, 98 sayfa Bir maden işletmesinde verilebilecek en kritik kararlardan biri, cevher yapısındaki cevher-atık sınırım belirleyen, sınır tenor seçimidir. Sınır tenor teorisi üzerindeki yoğun çalışmalar ne yazık ki, uygulama safhasına tam yansımış değildir. O yüzden madenciliğin değişik aşamalarına bağlı olarak geliştirilecek sistematik bir sınır tenor hesaplama yönteminin endüstrideki bu açığı kapatabilmek amacıyla uygulanması gerekmektedir. Sanal gerçeklik, maden mühendisliğinin tasarım, eğitim ve planlama safhalarındaki görüntüleme problemlerini çözebilecek üç boyutlu bir arabirim sağladığı gibi, yüksek kalitedeki görüntüleme yetenekleri sayesinde bu işlemlere ekstra kolaylıklar da getirebilir.Bu çalışmada Lane'in(1988) teorisini baz alan ve sınır tenor hesaplamakta kullanılan bir algortima kodlanmış ve acık ocakta blok çıkarma sıralamasına bağlı olarak çalışan bir açık ocak optimizasyon modeli ile birleştirlmiştir. Ayrıca sınır tenor algoritmasının sonuçlarını göstermek üzere, üzerinde çalışılan ocağın sanal ortamı oluşturulup, kullanıcıya üretim planlaması safhasında kolaylık sağlanması hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sınır tenor yüzdesi, Net Bugünkü Değer Maksimizasyonu, Sanal Gerçeklik vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CUT-OFF GRADE POLICY DETERMINATION APPROACH FOR A MINE Güray, Cenk M.Sc. Department of Mining Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr, Nes'e Çelebi January 1998, 98 pages One of the most critical decisions that can be given in a mining operation is the selection of the cut-off grade which simply defines the ore-waste margin in the mineralised body. The elaborate works performed on the theoretical background of the cut-off grades unfortunately could not be reflected on the implementation side. So a systematical cut-off grade determination approach, depending on all the stages of the mining process should be implemented in order to fulfill this lacking part of the mining industry. Virtual Reality provides a three dimensional interface to solve the problems of visualization in the area of mining engineering in education, design and planning phase and can bring additional simplifications by its high visualizing capabilities. mIn this study a methodolgy for determining a cut-off grade policy based on the theory of Lane(1988) is coded in C-+ and the results are integrated with a model for open pit limits optimization as a function of sequencing. Also a virtual environment of the theoretical pit under consideration is created to reflect the results found by the cut-off grade algorithm on this virtual pit in order to help the user in production planning. Key words : Cut-off Grade, Net Present Value Maximization, Virtual Reality. IV