Optimisation of cut-off grades for multi-mineral deposits
Polimetalik yataklarda sınır tenörleri optimizasyonu
  1. Tez No: 922869
  2. Yazar: ERHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER A DOWD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Optimum sınır tenörlerinin belirlenmesi, cevher ve yan kayaç arasındaki sınırları çizdiği için, madenciliğin temel bir konudur. Sonuç olarak, optimum sınır tenörleri silisilesini bulmak için bir dizi algoritma geliştirilmiştir. Son 30 yılda, bu konudaki yöntemler, statik yaklaşımlardan dinamik yaklaşımlara doğru evrilmiştir. Sınır tenörlerini belirlemede kullanılan politika, işletmenin hedeflerine bağlı olarak değişse de genel yaklaşım, madenin ömrü boyunca en yüksek indirgenmiş kârla cevheri çıkarmaktır. Polimetalik maden yataklarında sınır tenörleri optimizasyonu için genel bir yaklaşım, parametrik sınır tenörleri kullanmaktır. Ancak, parametrik sınır tenörlerinin kullanımıyla ilişkili sorunlar vardır. Belirli bir parametrik sınır tenörü için, parametrik değişkeni oluşturan minerallerin/metallerin her biri için tek bir tenör değeri yoktur. Aynı nedenle, bileşen minerallerin/metallerin sınır tenörlerini ayrı ayrı optimize etmek, parametrik sınır tenörlerini optimize etmekle aynı cevabı vermeyebilir. Bileşen her bir mineralin/metalin ayrı değerlendirilmesi temelinde polimetalik maden yataklarında optimum sınır tenörlerini belirlemeye yönelik bazı girişimler olmuştur. Örneğin Lane tarafından geliştirilen Grid Search yöntemi, iki mineralli maden yataklarına uygulanmıştır. Bu araştırmada, üç değerli mineral/metale kadar içeren mineral yatakları için optimum sınır tenörlerini belirlemek amacıyla üç farklı optimizasyon yöntemi kullanılmıştır. Lane'in Grid Search yöntemi, üç değerli mineral/metale kadar olan durumlar için genişletilmiş ve uyarlanmıştır. Optimum sınır tenörlerini ve üretim oranlarını belirlemede başarılı olduğu kanıtlanmış bir diğer yöntem ise Dowd tarafından geliştirilen dinamik programlama yöntemidir. Dowd ve Xu, yöntemi parametrik sınır tenörleri aracılığıyla çoklu mineral yataklarının optimizasyonuna genişletmiştir. Bu tezde açıklanan araştırmada, dinamik programlama yöntemi her bir mineral/metal ayrı ayrı değerlendirilerek polimetalik maden yataklarını da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu araştırmada açıklanan üçüncü yöntem ise genetik algoritmalara dayanmaktadır. Bu, optimum sınır tenörlerinin belirlenmesinde genetik algoritmaların bilinen ilk uygulamasıdır ve yaklaşımın başarısı bu alanda daha geniş bir geliştirme ve uygulama için cesaret vericidir. Üç değerli mineral/metale kadar üç yöntemi uygulamak için üç ayrı bilgisayar programı geliştirilmiştir. Algoritmalar ve bilgisayar programları, yöntemleri değerlendirmek ve doğrulamak için üç saha çalışmasına uygulanmıştır. Kısa olması açısından, bu tezin devamında, çıkarılan ürünün değerli bileşenleri mineraller olarak anılacak ve bu terim, normal mineral tanımını karşılayıp karşılamadığına bakılmaksızın metalleri ve diğer ilgili bileşenleri içerecek şekilde alınacaktır. Aynı nedenle, çıkarılan ürün genellikle“cevher”olarak adlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Determination of optimum cut-off grades is a fundamental issue in mineral extraction as it assigns the boundaries between ore and waste over time. As a result, a number of algorithms have been developed to find optimal sequences of cut-off grades. Over the past 30 years the methods have moved from static approaches to dynamic approaches. Although the policy used for cut-off grade determination varies depending on the objectives of the enterprise, the general approach is to extract ore at the highest discounted profit over the life of the mine. A general approach for optimization of cut-off grades for multi-mineral deposits is to use parametric cut-off grades. There are, however, problems associated with the use of parametric cut-off grades. For a given parametric cut-off grade there is no unique corresponding grade for each of the minerals/metals that comprise the parametric variable. For the same reason, individually optimizing the cut-off grades of the component minerals/metals will not necessarily yield the same answer as optimizing the parametric cut-off grades. There have been some attempts at determining optimal multi-mineral cut-off grades on the basis of the individual constituent minerals/metals. The grid search method developed by Lane, for example, has been applied to two mineral deposits. Three different optimization methods have been used in this research to determine optimum cut-off grades for mineral deposits containing up to three valuable minerals/metals. Lane's grid search method has been extended and adapted for cases of up to three valuable minerals/metals. Another method that has proved successful in determining optimum cut-off grades and production rates is the dynamic programming method developed by Dowd. Dowd and Xu have extended the method to the optimization of multi-mineral deposits by means of parametric cut-off grades. In the research described in this thesis, the dynamic programming method has been extended to include multi-mineral deposits by dealing with the minerals separately. The third method described in this research is based on genetic algorithms. This is the first known application of genetic algorithms to the determination of optimum cut-off grades and the success of the approach is encouraging for wider development and application in this field. Three computer programs were written to implement the three methods for up to three valuable minerals/metals. The algorithms and computer programs have been applied to three case studies to assess and validate the methods. For the sake of brevity, in the reminder of this thesis the valuable constituents of the mined product will be referred to as minerals and this term will be taken to include metals and any other relevant constituent whether or not it satisfies the normal definition of a mineral. For the same reason, the mined product will usually be termed“ore”.