Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge sorunu ve mavi vatan doktrini
Exclusive economic zone problem and blue homeland doctrine in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 758043
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Doğu Akdeniz enerji kaynakları bakımından zenginliği ile bölge ülkeleri arasında münhasır ekonomik bölgelerin paylaşımı konusunda uyuşmazlık yaratabilecek potansiyele sahip bir bölgedir. Paylaşım konusunda aynı zamanda enerji kaynaklarının kontrol etmek isteyen küresel güçlerde bölgede yer almaktadır. Türkiye bu rekabetin içerisinde uluslararası hukuka göre meşru hakkı olan münhasır ekonomik bölgedeki enerji kaynaklarından faydalanmak istemektedir. Bu tezde bölgedeki uyuşmazlık ve Türkiye'nin Mavi Vatan doktrinin uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar çerçevesinde incelencektir.
Özet (Çeviri)
With its richness in terms of energy resources, the Eastern Mediterranean is a region that has the potential to create conflict between the countries in the region regarding the sharing of exclusive economic regions. Global powers that want to control energy resources also take part in the region in terms of sharing. Turkey wants to benefit from the energy resources in the exclusive economic zone which is a legitimate right under international law in this competition. This thesis conflicts in the region and Turkey's Blue Homeland doctrine will be examined in the framework of international law and bilateral agreements.