Doğal olarak enfekte olmuş solunum sistemi hastalığı belirtisi gösteren ve etiyolojisi tanımlanmamış 2 aylığa kadar olan buzağılarda serum periostin düzeyinin diagnostik ve prognostik öneminin araştırılması
Researching the diagnostic and prognostic importance of serum periostin level in 2-month-old calf spontaneus infected with symptoms of etiologically unspecified respiratory disease
  1. Tez No: 758064
  2. Yazar: DERVİŞ BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada buzağılarda Solunum Sistemi Hastalıkları Kompleks (SSHK)'in de Serum Amiloid A (SAA), Haptoglobin (Hp), Fibrinojen (Fb) ve Periostin konsantrasyonlarının tedavi öncesi ve tedavi sonrası değişimlerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, 1-3 günden beri devam eden ateş, iştahsızlık, solunum güçlüğü, burun akıntısı, öksürük gibi klinik bulguları gösteren 7-60 günlük buzağılar Akut SSHK'li olarak değerlendirilerek Akut grubu (n=10) oluşturdu. Daha önce SSHK'nin klinik bulguları ile tedavi görmüş 14 gün geçmesine rağmen iştahsızlık, depresyon, gelişme geriliği, öksürük, hırıltılı solunum gibi klinik belirtileri devam eden 29-60 günlük buzağılar ise Kronik SSHK'li olarak değerlendirilerek Kronik grubu (n=10) oluşturdu. Kontrol grubu ise herhangi bir hastalık geçirmemiş yaşları 7-15 günlük buzağılardan oluştu. Akut ve Kronik gruplardaki buzağıların tedavi öncesi (0. gün) ve tedavi sonrası (7 ve 14. gün) klinik muayeneleri yapılarak kan örnekleri toplandı. Kontrol grubu buzağıların sadece 1 kez klinik muayeneleri yapılarak, 1 kez (0. gün) kan örnekleri alındı. Çalışmaya alınan Akut ve Kronik gruplardaki buzağıların tedavi öncesi ve tedavi sonrası SSHK skorları kaydedildi. Elde edilen kan örneklerinde; Periostin, Hp, SAA ve Fb konsantrasyonları ticari ELISA kitleri ile belirlendi. Çalışmada uygulanan tedavi sonucunda hem Akut hem de Kronik gruptaki buzağılarda klinik iyileşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the pre- and post-treatment changes in Serum Amyloid A (SAA), Haptoglobin (Hp), Fibrinogen (Fb) and Periostin concentrations of Respiratory System Diseases Complex (RSDC) in calves. In this study, calves aged 7-60 days showing clinical signs such as fever, loss of appetite, respiratory distress, nasal discharge, cough that have persisted for 1-3 days were evaluated as Acute RSDC and formed the Acute group (n=10). Calves aged 29-60 days which were previously treated with clinical findings of RSDC and those clinical symptoms such as loss of appetite, depression, growth retardation, cough, and wheezing continued despite 14 days, were evaluated as Chronic group (n=10). The control group consisted of calves aged 7-15 days without any klinical disease symptoms. Before the treatment (day 0) and after the treatment (day 7 and 14) clinical examinations of the calves in the Acute and Chronic groups were performed and blood samples were collected. The control group calves were only clinically examined once and blood samples were taken once (day 0). RSDC scores of the calves in the Acute and Chronic groups included in the study were recorded before and after the treatment. In the blood samples obtained; Periostin, Hp, SAA and Fb concentrations were determined with commercial ELISA kits. As a result of the treatment applied in the study, clinical improvement was observed in calves in both the Acute and Chronic groups.