Psikologlarda büyüklenmeci narsisizm, mükemmeliyetçilik ve öz memnuniyet arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of grandiose narcissism, perfectionism and self satisfaction on psychologists
  1. Tez No: 758065
  2. Yazar: EMİNE EZGİ FUÇULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada psikologların büyüklenmeci narsisizm, mükemmeliyetçilik ve öz memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve cinsiyet değişkeni ile karşılaştırılarak aralarındaki fark saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022 yılında Ankara'da Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle ve Sincan ilçelerinde yaşayan psikologlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi kartopu örnekleme (snowball sampling) yöntemi ile belirlenmiş 174 kadın 77 erkek olmak üzere toplam 251 psikologdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla psikologlara Kişisel Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri, Öz Memnuniyet/ Kendinden Memnun Olma Ölçeği ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre psikologların büyüklenmeci narsisizm düzeyleri yükseldikçe mükemmeliyetçilik ve öz memnuniyet düzeylerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Ayrıca psikologların mükemmeliyetçilik düzeyleri yükseldikçe öz memnuniyet düzeylerinin yükseldiği görülmektedir. Erkeklerin büyüklenmeci narsisizm puanlarının kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öz memnuniyet ve mükemmeliyetçiliğin bazı boyutlarının ise cinsiyete göre farklılaştığı saptanmıştır. Çalışmada mükemmeliyetçiliğin ve büyüklenmeci narsisizmin öz memnuniyeti olumlu şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between grandiose narcissism, perfectionism and self-satisfaction on psychologists and compare them with gender variable to determine the difference. The universe of the research consists of the psychologists who lives in Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle and Sincan districts in Ankara. The sample of the study was determined by snowball sampling and consists of 174 females and 77 males with total 251 psychologists. Narcissistic Personality Inventory (NP1-16), Self-Satisfaction Scale (3S) and Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) are used on psychologists for data collecting purposes. According to the research findings it is determined that when psychologist's grandiose narcissism levels increases perfectionism levels and self-satisfaction levels increases. Also, it is observed that in case of increase in psychologist's perfectionism levels, self- satisfaction levels increase. It is detected that the grandiose narcissism scores of males are significantly higher than females. It is detected that some dimensions of self-satisfaction and perfectionism differentiate with gender. In the study it is detected that perfectionism and grandiose narcissism positively predicts self-satisfaction.