Okul öncesi öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarının yordayıcıları: Teknolojik araç gereç kullanımına yönelik tutumları ve bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları
Predictors of preschool teachers' self-efficacy beliefs: Attitudes towards the use of technological equipment and perceptions of information technologies self-efficacy
- Tez No: 758066
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇALIŞANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eğitim sistemi değiştikçe, öğretmenlerin rolleri geleneksel algılarından sıyrılıp yerini, rol model ve rehber olmaya bırakmıştır. Bu nedenle öğretmenlerin öz-yeterlik inançları seviyeleri daha fazla önem kazanmıştır. Araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin öz-yeterlik algısını etkileyen değişkenler olarak teknolojik araç gereç kullanımına yönelik tutumları, bilişim teknolojilerine ilişkin öz-yeterlik algıları ve çeşitli demografik değişkenler incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında özel ve devlet kurumlarında görev yapan 200 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”,“Teknolojik Araç-Gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojileri Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Okul öncesi öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının yordanmasında regresyon analizi, demografik özelliklerine göre öz-yeterlik algılarının farklılık duruma bakmak için bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Verilerin analizleri sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarının %39'unun teknolojik araç-gereç kullanımına yönelik tutumları ve öğretmenlerin bilişim teknolojileri öz-yeterlik algıları ile açıklanabileceği bulgusuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarında yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, meslekteki çalışma yılı, çalışılan yaş grubuna göre anlamlı fark bulgusu elde edilirken yaşadıkları yer, çalıştıkları kurum ve sınıfındaki çocuk sayısına göre ise anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the education system has changed, the roles of teachers have been stripped of their traditional perceptions and replaced by role models and guides. For this reason, teachers' self-efficacy beliefs have gained more importance. In the study, teachers' attitudes towards the use of technological equipment and their self-efficacy perceptions regarding information technologies were examined as variables affecting the self-efficacy perception of teachers working in pre-school education institutions. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study group consisted of 200 preschool teachers working in private and public institutions in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”,“Preschool Teachers' Self-Efficacy Beliefs Scale”,“Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools”and“Teachers' Information Technologies Self-Efficacy Scale”were used as data collection tools. In the analysis of data; In addition to descriptive statistics, difference statistics were also used. Preschool teachers' self-efficacy beliefs and attitudes towards the use of technological tools and equipment, regression analysis in predicting teachers' information technology self-efficacy perceptions, independent groups t-test and one-way analysis of variance were applied to look at the difference between teachers' self-efficacy perceptions according to demographic characteristics. As a result of the analysis, it was found that 39% of preschool teachers the self-efficacy beliefs can be explained by their attitudes towards the use of technological equipment and teachers' information technology self-efficacy perceptions. A significant difference was found in the self-efficacy beliefs of preschool teachers according to age, gender, marital status, having children, years of work in the profession, and age group. However, it has been observed that there is no significant difference according to the place they live, the institution they work in and the number of children in their class.