Limited şirkette esas sermaye payının devri
Transfer of principal capital share in the limited company
- Tez No: 758071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ BOZKURT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Limited şirket bir sermaye şirketidir. Ancak kanun koyucu limited şirkete şahıs şirketlerinin özelliklerini de vermiştir. Bu nedenle limited şirket esas sermaye pay devri, sermaye şirketleri ile şahıs şirketleri arasında bir yerde bulunmaktadır. Limited şirket kurulduktan sonra aynı ortaklar ile uzun bir zaman devam edebileceği gibi bunlardan bir kısmı esas sermaye paylarını devretmek isteyebilirler. Limited şirket pay devri TTK m. 595 ile düzenlenmiştir. Çalışmada da bu hüküm esas alınmıştır. 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanun'nun 520 maddesi ile düzenlenen limited şirket pay devri uygulamada yaşanılan sorunlar, piyasanın ihtiyaçları, Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler çerçevesinde 6102 Sayılı TTK m. 595 ile kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlenmiştir. Esas sermaye pay devri için taraflar arasında yazılı bir sözleşmenin yapılması, tarafların imzalarının noter tarafından onanması ve genel kurulun onayı gerekir. Devir de bu onayla geçerli olur. Ancak şirket sözleşmesi ile genel kurulun onayı kaldırılabilir. Şirket sözleşmesinde aksi öngörülmemiş ise genel kurul sebep göstermeksizin onayı reddedebilir. Şirket sözleşmesi ile esas sermaye pay devri tamamen yasaklanabilir. Genel kurulun esas sermaye pay devrini onaylamaması ya da şirket sözleşmesi ile esas sermaye pay devrinin yasaklanması halinde ortağın şirketten haklı sebeple çıkma hakkı söz konusu olabilir. Yeni düzenleme ile limited ortaklıkta pay devri eTTK'ya oranla önemli ölçüde kolaylaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Limited liability company is essentially an equity partnership. Turkish legislator attributed certain benefits to limited liability companies, similar to those attributed to“ordinary partnerships”For this reason, the limited liability company's basic capital share transfer is somewhere between capital companies and ordinary partnerships. Shares of limited liability companies are transferable assets and a limited partnership may not always continue with the same initial partner group that established it. Article 595 of the Turkish Commercial Code provides the procedure to transfer shares of a limited liability company. This act of law was also taken as the basis of the study. The limited liability company's share transfer, regulated by article 520 of the Turkish Commercial Code numbered 6762, is subject to the problems experienced in practice, the needs of the market, the decisions of the Court of Cassation and the views in the doctrine. It has been extensively reorganized with article 595. For the basic capital share transfer, a written agreement must be made between the parties, the signatures of the parties must be notarized and the general assembly's approval is required. The transfer is also valid with this approval. However, the approval of the general assembly can be revoked with the articles of association. Unless otherwise stipulated in the articles of association, the general assembly may reject the approval without giving any reason. With the articles of association, the transfer of basic capital shares can be prohibited entirely. In case the general assembly does not approve the basic capital share transfer or the basic capital share transfer is prohibited by the articles of association, the partner may have the right to leave the company for just cause. The new provision significantly simplifies the procedure established in the former commercial code. Limited partnerships, transfer of shares, share transfer agreement, general meeting approval, registration.