Manipulating perspective with counterfactual events changes the ratings related to self
Perspektifin, karşı olgusal olaylar ile manipülasyonunun benlik ile ilgili ölçümler üzerindeki etkisi
- Tez No: 758083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, görsel perspektifin karşı olgusal düşünme yoluyla değiştirilmesinin otobiyografik anıların fenomenolojik özellikleri ve merkezilik ölçümleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma yüz altı katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. İlk oturumda katılımcılar, önemli ve olumsuz bir otobiyografik anıyı birinci kişi perspektifinden hatırlamışlardır. Ardından, bu anıların fenomenolojik özelliklerini ve merkeziyetini değerlendirmişlerdir. İkinci oturumda, katılımcılardan kendilerine benzeyen veya benzemeyen bir arkadaş düşünmeleri ve bu otobiyografik anıyı arkadaşları deneyimlemiş gibi bir karşı olgusal olay oluşturmaları istenmiştir. Daha sonra katılımcılar orijinal anılarını aynı boyutlar üzerinden değerlendirmişlerdir. Beklendiği gibi, orijinal anıların canlılığı, duygusal yoğunluğu, yeniden yaşanma hissi ve merkeziliği ikinci oturumda önemli ölçüde azalmıştır. Ancak, orijinal anıların birinci kişi perspektifi ve duyusal detay derecelendirmeleri azalmamıştır. Ek olarak, erişilebilirlik ve duygularla meşgul olma derecelendirmeleri azalırken, üçüncü kişi bakış açısı ve duygusal değerlik derecelendirmeleri artmıştır. Anıların doğruluğuna olan inanç ise yalnızca marjinal olarak azalmıştır. İkinci hipotezle tutarsız olarak, arkadaş benzerliğinin derecelendirmeler üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamış, ancak duyusal detay derecelendirmeleri üzerinde oturum ve arkadaş benzerliğinin anlamlılığa yaklaşan etkileşimi gözlemlenmiştir. Üçüncü hipotez ile tutarsız olarak, duygusal değerlik ve duygusal uzaklaşma boyutları dışında derecelendirmeler üzerinde anlamlı bir etkileşim bulunamamıştır. Spesifik olarak, benzemeyen arkadaş koşulu için, katılımcıların duygusal değerlik ve duygusal uzaklaşma derecelendirmeleri ikinci oturumda önemli ölçüde artmıştır. Çalışmanın bulguları ilgili kuramlar ve deneysel kanıtlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether phenomenological characteristics and centrality ratings of autobiographical memories change by shifting the visual perspective through counterfactual thinking. One hundred six participants participated in the study. In the first session, participants retrieved an important and negative autobiographical memory from the first-person perspective. Then, they rated the phenomenological characteristics and centrality of these memories. In the second session, participants were asked to think of a friend either similar or dissimilar to themselves and to generate a counterfactual of the autobiographical memory as if the friend experienced it. Then, participants rated their original memories on the same dimensions. As hypothesized, vividness, emotional intensity, reliving, and centrality of the original memories significantly decreased in the second session. However, first-person perspective and sensory detail ratings of the original memories did not decrease. Additionally, accessibility and preoccupation with emotions decreased whereas the third-person perspective and emotional valence increased. Belief in the accuracy of the memory decreased only marginally. Inconsistent with our second hypothesis, there was no significant effect of similarity of friend on ratings, but there was a marginal interaction of session and similarity of friend on the ratings of sensory detail. Inconsistent with our third hypothesis, there was no significant interaction on ratings, except the emotional valence and emotional distancing dimensions. Specifically, for the dissimilar friend condition, participants' emotional valence and emotional distancing ratings significantly increased in the second session. Findings of the study were discussed within the framework of relevant theories and empirical evidence.