Türkiye'de lojistik sektörünün rekabet gücü üzerine değerlendirme
Assessment on the competitiveness of logistic industry in Turkey
  1. Tez No: 758084
  2. Yazar: NESLİŞAH ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL OKŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzün küreselleşmiş ticaret ortamında firmalar yalnızca ulusal firmalarla değil aynı zamanda global firmalarla da güçlü bir rekabet içindedirler. Firmalara, ürün ya da hizmetlerinin kalitesinden sonra rakipleri karşısında üstünlük kazandıracak en önemli araç lojistik tercihleri olmaktadır. Şirketler, müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verirken aynı zamanda rakiplerine karşı üstünlük kurabilmek için lojistik süreçlerini etkili ve verimli kılmalıdır. Lojistik sektörü; üretim ve ticaretin bu denli uluslararasılaştığı, ticari anlamda ülke sınırlarının ortadan kalktığı piyasa ortamında hem ürün hem de hizmet üretiminde faaliyet gösteren firmaların doğal bir ihtiyacıdır. Lojistik sektörü, her sektörü destekleyici pozisyonuyla ve güncelliğini kaybetmeyecek bir alan olması sebebiyle araştırmaya değer bir alandır. Çalışmanın amacı; Türkiye'de uluslararası lojistik sektörünün rekabet gücünü inceleyerek sektörün rekabet edebilirliğini artıracak çözümler aramaktır. Bu amaç doğrultusunda Türk lojistik sektörünün yeri, Lojistik Performans Endeksi ve Küresel Rekabet Gücü Endeksi temelinde araştırılmıştır. Çalışmaya Küresel Rekabet Gücü Endeksi Ulaştırma Altyapısı alt bileşeni dahil edilerek karşılaştırmalar yapılmış ve sektörün uluslararası konumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türk lojistik sektöründe uluslararası anlamda rekabet gücü en yüksek alanın havayolu taşımacılığı olduğu görülürken Türk lojistik sektörünün dünya rekabet ortamını şekillendirecek konumda olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing business environment, companies are in strong competition not only with local companies but also with global competitors. After the quality of their products or services, the most important means that will give companies an edge over their competitors are their logistics preferences. While companies respond to the needs of their customers, at the same time, it should make its logistics processes effective and efficient in order to gain an edge over their competitors. The logistics sector is a natural need of companies in a market area where production and trade are internationalized, country borders are eliminated in the commercial area and operating in the production of both products and services. The logistics sector supports every sector and will not lose its currency. For this reasons, it is a field worth examining. The purpose of the study; by examining the competitiveness of the international logistics sector in Turkey, it is to seek solutions that will increase the competitiveness of the sector. For this purpose, the place of the Turkish logistics sector has been researched on the basis of the Logistics Performance Index and the Global Competitiveness Index. The Global Competitiveness Index“Transport Infrastructure”sub-component was included in the study and comparisons were made and the international position of the sector was examined. As a result of the research, it has been seen that the area with the highest international competitive power in the Turkish logistics sector is air transportation. At the same time, it was concluded that the Turkish logistics industry is not in a position to shape the world competitive environment.