Between europeanization and transactionalism: The EU Turkey statement and its impact on EU-Turkey relations
Avrupaizasyon ve işlemcisellik arasında: AB Türkiye anlaşması ve AB-Türkiye ilişkilerine etkisi
- Tez No: 758090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAN, DOÇ. SANDRINE BERTAUX ÉP AKAN, DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, AB Türkiye Bildirisi'nin doğasını, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göçmen ve göçmen olmayan işbirliği alanlarını nasıl düzenlediğini ve bildirinin günümüzde genel AB-Türkiye ilişkilerini nasıl etkilediğini anlamaktır. AB Türkiye bildirisinin sonuçlandırılmasının ana nedenlerinden biri, AB'nin göç politikalarının artan güvenlikleştirmesinin yanı sıra artan dışsallaştırmadır. Bu bağlamda, bu tez, öncelikle, Avrupa Birliği'nin göç politikalarının ve araçlarının gelişimini analiz edecektir. Bundan sonra tez, AB'den farklı olarak ve duran katılım müzakereleri bağlamında, AB Türkiye Bildirisi'nin Türkiye için sonuçlandırılmasının en önemli nedeninin, ülkenin gelişen göç politikası değil, göçmen ve göçmen olmayan işbirliği alanları konusunda rasyonel bir strateji olduğunu gösterilecektir. Bu genel bakıştan sonra, AB Türkiye bildirisi, başarıları ve başarısızlıkları kapsamında değerlendirilecek ve analiz edilecektir. Bu tez, AB Türkiye bildirisinin, başlangıçta bir göç politika aracı olarak tasarlanmasına rağmen, norm temelli bir yaklaşımdan işlemsel bir politikaya geçişi hızlandırdığını, hükümetlerarasıcılığın ulusüstücülüğe üstünlüğünü arttırdığını iddia ediyor ve, AB-Türkiye ilişkilerinin çerçevelenmesinde ve fiili olarak AB ile Türkiye arasındaki mevcut işbirliği çerçevelerinin yerini aldı.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to understand the nature of the EU Turkey Statement, how it regulates migratory as well as non-migratory areas of cooperation between the European Union and Turkey, and how the statement shapes overall EU-Turkey relations nowadays. One of the main reasons for the conclusion of the EU Turkey statement is the growing externalization as well as the increased securitization of the EU's migration policies. In this context, the thesis first will analyze the development of the European Union's migration policies and its tools. After this, the thesis will show that, unlike the EU, the most important reason for the conclusion of the EU Turkey Statement for Turkey was not the country's evolving migration policy, but a rational strategy for migratory and non-migratory areas of cooperation, in the context of stalled accession negotiations. After this overview, the statement will be assessed and analyzed within the scope of its successes and failures. This thesis argues that the EU Turkey statement, while it was initially conceived as a migration tool, it has also accelerated a policy shift from a norms-based approach to a transactional one, increased the supremacy of inter-governmentalism over supranationalism in framing EU-Turkey relations, and de facto replaced existing cooperation frameworks between the EU and Turkey.