A1 - a2 kitaplarındaki kavramların sınıflandırılması
Classification of concept in books a1 – a2
- Tez No: 758099
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki kelime ve kavramlar öğrenicilerin söz varlığını geliştirmede önem taşımaktadır. Ders kitaplarındaki metinler ve kelime öğretimi etkinliklerinde yer alan kelimeler, öğrenicilerin ana dillerindeki kavramları temsil ettikleri için kelime öğrenmelerini etkilemektedir. Bu sebeple kelimelerin hangi kavramlarla ilişkili olduğu, kavramların hangi kavram alanına girdiği ve kelimelerin sıklığı kelime öğretimini hızlandırıcı veya yavaşlatıcı rol oynayabilir. Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan kitaplardaki (A1 ve A2 düzeyi) metinlerde geçen kavramları ve kavram alanlarını belirlemektir. Bu araştırmada yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanılan, A1 ve A2 seviyesindeki“Yedi İklim”ve“İstanbul”ders kitaplarındaki kavramlar, kavram alanları ve kelime sıklığı incelenmiştir. Araştırma durum çalışmasına uygun biçimde tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri doküman incelemesi yöntemi ile toplanmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Ders kitaplarındaki metinler dijital ortama aktarılmış, MAXQDA 2022 Programı kullanılarak kavram alanları, kategorileri ve kavramlar sınıflamaya tabi tutulmuştur. Ders kitaplarında geçen kavramlar seviyeye göre ayrıştırılmıştır. Kavramlardan kategorilere ve kavram alanlarına ulaşılmış, ders kitapları karşılaştırılmış ve ortak kavramlar belirlenmiştir. Ayrıca betimsel istatistik kullanılarak kelime sıklığı listesi oluşturulmuştur. Kavramların sınıflandırılması sonucunda“Yedi İklim”A1 ders kitabında 21 kavram alanı, 119 kategori ve 1244 kavram;“İstanbul”A1 ders kitabında 21 kavram alanı, 112 kategori ve 791 kavram tespit edilmiştir. Kelime analizine göre“Yedi İklim”A1 ders kitabında 1934 kelimenin %64,38'inin;“İstanbul”A1 ders kitabındaki 1323 kelimenin ise %59,71'inin kavram olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak kelime sayılarının ve kavram oranlarının birbirine yakın olduğu görülmektedir. A2 seviyesindeki kavramların sınıflandırılması sonucunda“Yedi İklim”A2 ders kitabında 23 kavram alanı, 143 kategori ve 2008 kavram;“İstanbul”A2 ders kitabında 23 kavram alanı, 135 kategori ve 1271 kavram tespit edilmiştir. Kelime sıklığı analizine göre Yedi İklim A2 ders kitabındaki 3030 kelimenin %66,27'sinin; İstanbul A2 ders kitabındaki 2161 kelimenin ise %58,81'inin kavram olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The words and concepts in the textbooks used in teaching Turkish as a foreign language are important for improving the vocabulary of the learners. The texts in the textbooks and the words in the vocabulary teaching activities affect the vocabulary learning of the learners as they represent the concepts in their mother tongue. For this reason, which concepts the words are related with, which concept areas the concepts fall into, and the frequency of the words can play a role in accelerating or decelerating vocabulary teaching. The aim of this study is to determine the concepts and concept areas in the texts which take place in the books (A1 and A2 level) used in teaching Turkish as a foreign language. In this research, the concepts in Yedi İklim and Istanbul textbooks at A1 and A2 levels, which are used in teaching Turkish as a foreign language, concept areas and word frequency were examined. The research was designed in accordance with the case study. The data of the study were collected by document analysis method and analyzed with content analysis. The texts in the textbooks were transferred to the digital environment, and the concept fields, categories and concepts were classified using MAXQDA 2022. The concepts in the textbooks are separated according to the level. Categories and concept areas were reached from concepts. In addition to that textbooks were compared and common concepts were determined, and the word frequency list was created using descriptive statistics. As a result of the classification of the concepts, 21 concept areas, 119 categories and 1244 concepts were identified in the Yedi İklim A1 textbook; 21 concept areas, 112 categories and 791 concepts were identified in the Istanbul A1 textbook. According to the word analysis, 64.38% of 1934 words were found to be as a concept in Yedi Climate A1 textbook while 59.71% of 1323 words were found to be as a concept in the Istanbul A1 textbook. As a result, it is seen that the word counts and concept ratios are close to each other. As a result of the classification of A2 level concepts, 23 concept areas, 143 categories and 2008 concepts were identified in the Yedi Climate A2 textbook; 23 concept areas, 135 categories and 1271 concepts were identified in the Istanbul A2 textbook. According to the word frequency analysis, 66.27% of 3030 words were found to be as a comcept in Yedi Climate A2 textbook while 58.81% of 2161 words were found to be as a concept in the Istanbul A2 textbook.