Jura-kretase yaşlı Demirkazık formasyonunun üst seviyelerindeki çört oluşumu: (Karaisalı kuzeyi-Adana)
The formation of chert which exist on upper level of jurassic-cretaceous old Demirkazık: (north of Karaisalı-Adana)
- Tez No: 758100
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma konusu Adana ili Karaisalı ilçesinin 15km kuzeyinde bulunan Gildirli köyü civarında yer alan 42 m yanal uzunluğunda tabakalı, kırık ve çatlaklı yapı gösteren mikritik kireçtaşlı Demirkazık formasyonu oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Demirkazık Formasyonunda incelenmiş olan çörtlü seviyeler, birimin tüm seviyelerinde yer almaktadır. İncelemeye konu olan çörtler uzunluklarına göre ve iç yapılarına sınıflandırılmıştır. 5-175 cm arasında uzunluğunda olanlar çört merceği, 1-7 cm uzunluğunda nodül şeklinde olanlar çört yumrusu ve tabaka kırık çatlakları arasında gelişen çört yapısına ise yüzey sıvamasıyla oluşan çört şeklinde gruplandırılmıştır. Çört seviyelerinin kalınları 1-6 cm arasında değişmektedir. Çört mercekleri yanal yönde düzenli veya düzensiz şekilde uzadığı görülmüştür. Birimin üst yüzeylerinde çört yumruları yer alırken orta ve alt kısımlarında çört mercekleri ve yüzey sıvamasıyla oluşan çörtler gözlenmiştir. İnce kesit çalışmalarında silika salgılayan mikroorganizma fosillerine rastlanmadığından, çört oluşumlarını sağlayan silis kayanağının kuvarsaça zengin kayaçlardan geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The micritic limestone Demirkazik Formation, which presents a stratified, broken and cracked structure with a lateral length of 42 m, located around the village of Gildirli, 15 km north of the Karaisalı District of Adana province.In the scope of this study, the cherted levels examined were included in all levels of the unit. The crests subject to examination are classified according to their length and internal structure.5-175 cm long between the decal lens, 1-7 cm long in the form of nodules between the decal lump and the layer broken cracks developed in the structure of the chert formed by surface plastering is grouped as chert. Chert levels range from 1-6 cm thick. It has been observed that the lenses extend regularly or irregularly in the lateral direction.While there are chert nodules on the upper surfaces of the unit, chert lenses and cherts formed by surface plastering were observed in the middle and lower parts.Since there are no fossils of silica-secreting microorganisms in thin cross-section studies, it is believed that the silica rock that provides the formation of chert is quartz-rich rocks