Gazi Üniversitesi TÖMER'e ait ders kitaplarındaki kelime evreninin akademik eğitim yeterliliği bakımından incelenmesi
The investigation of the vocabulary universe in course books of Gazi University TOMER in terms of educational proficiency
- Tez No: 574146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Değişen dünya düzeni, medya, diziler ve filmler, teknoloji kullanımı, internetin yaygınlaşması, ülke ve milletlerin birbirleriyle etkileşime girmesi gibi unsurlar insanlara; günümüzde ikinci bir dil öğrenimini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle dünyanın farklı yerlerinden birçok insan, anadilinden farklı olarak öğrenmek istediği bir dilin konuşuru olan ülkelere gitmekte ve buralarda dil eğitimi almaktadır. Bu doğrultuda dil öğrenimi için her yıl Türkiye'ye de farklı amaçlarla birçok insan gelmektedir. Bunlardan bazıları da üniversite eğitimi için gelen öğrencilerdir. Bu öğrenciler, okuyacakları üniversiteler için Türkçe öğretim merkezlerine kaydolarak Türkçeyi öğrenmekte ve Türkçede akademik yeterliliğe ulaşmayı amaçlamaktadır. Söz konusu Türkçe öğretim merkezlerinin ihtiyacı ve amacı karşılayıp karşılayamadığı bir merak unsurudur. Biz de bu incelememizde köklü bir kurum olan ve bünyesinde her yıl çok sayıda öğrenciyi barındırıp dil öğretimi gerçekleştiren Gazi Üniversitesi TÖMER'in ders kitaplarında kullanılan metinleri esas alarak, bunların öğrencilerin akademik yeterlilik ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını ortaya koymayı, araştırma ve uzmanlık geçmişi yakın tarihe dayanan, yeni bir eğitim alanı olan yabancılara Türkçe öğretimi üzerine çalışma yaparak bu alana katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamızda model olarak, betimsel bir inceleme yöntemi olan tarama-tahlil yöntemini kullanıp Gazi Üniversitesi TÖMER'in A1, A2, B1, B2, C1 seviyesindeki ders kitaplarında kullanılan metinleri,“Avrupa Dil Portfolyosu”na göre inceledik ve kelime evrenini ortaya koymaya çalıştık. Metinlerdeki kelimelerin frekansını, ardışık iki metin arasındaki kelimelerin kulanım durumlarını, bir metinde ve kitapların tamamında tekrar eden kelimelerle farklı kelimeleri belirlemeye çalıştık. Metinlerde kullanılan kelimelerin kaçının isim, kaçının sıfat, kaçının zarf, kaçının fiil olduğunu yine metinler bağlamında ortaya koyduk. Farklı kelimeleri cümle içerisindeki işlevlerine göre isim, sıfat, zarf, fiil olarak öbeklendirmemizin yanı sıra kelimelerin cümle içinde kaçıncı anlamına göre kullanıldığını da incelemeye çalıştık. Bunlarla birlikte“ilişki sözler”i,“deyimler”i ve“atasözleri”ni de çalışmamızın kapsamında inceledik. Ayrıca iki sıralı metin arasındaki toplam kelime sayısı, farklı kelime sayısı ve ortak kelime sayısını belirleyerek“küme gösterimi/küme şekli”yle ifade etmeye çalıştık. Söz konusu ders kitaplarındaki okuma metinlerini bu şekilde inceleyip kelime evrenini ortaya koyduk, kelimelerin cümledeki işlevlerine göre tür adlandırmasını yaptık ve bu kelimelerin sıklık durumlarını tespit ettik. Yaptığımız çalışmayla“Gazi Üniversitesi TÖMER”i bitiren bir öğrencinin Türkiye'nin farklı üniversitelerinde akademik yeterliliğe ulaşıp ulaşamayacağı problemini kelime ve kavramlar düzleminde ele alıp belirlediğimiz sonuçlara bağladık.
Özet (Çeviri)
Today, factors such as the changing world order, media, series and movies, the use of technology, the spread of the Internet, and the interaction between countries and nations require people to learn a second language. Therefore, many people from different places around the world go to countries where languages they want to learn are spoken and have language education in those countries. Accordingly, every year many people come to Turkey for language education for different purposes. Some of these are students coming for university education. These students enroll in Turkish teaching institutions and learn Turkish for universities where they are going to study and aim to reach academic proficiency in Turkish. It is wondered if Turkish teaching institutions mentioned above meet the demand and accomplish the aims. In this study, based on the texts used in course books of Gazi University TOMER, which is a well-established institution providing language education every year to a vast number of students, we aim to find out whether these texts meet the academic proficiency needs of students and to study teaching Turkish to foreigners, a new area of education with a recent history of research and specialization, and make contributions to this field. We used the scanning-analysis method, a descriptive study method, as the model in our study and investigated the texts used in A1, A2, B1, B2, and C1 level course books of Gazi University TOMER in terms of European Language Portfolio, trying to determine the vocabulary universe. We tried to find out the frequency of words in the texts, the usage of words between two subsequent texts, and repeating words and different words in one text and throughout the books. We figured out how many of the words used in the texts were nouns, adjectives, adverbs, or verbs. In addition to grouping different words as noun, adjective, adverb, or verb according to their functions in the sentence, we tried to investigate with what meaning the words were used in the sentence. Also, we studied“formulaic expressions”,“idioms”, and“proverbs”within the scope of our study. Moreover, we tried to determine the total number of words, the number of different words and that of common words between two subsequent texts and to express them using“cluster demonstration/cluster form”. We investigated reading texts in the relevant course books in this way and figured out the vocabulary universe, carried out class nomenclature according to the functions of words in the sentence, and detected the frequency of these words. In this study, we dealt with the question whether a student who graduated from Gazi University TOMER would reach academic proficiency in various universities of Turkey on the basis of words and concepts and associated it with the results we obtained.