Digital populism in the 2016 republican presidential primaries: A textual analysis of candidates' twitter communication
2016 cumhuriyetçi parti ön seçimlerinde dijital popülizm: Adayların twitter iletişimlerinin metinsel çözümlemesi
- Tez No: 758098
- Danışmanlar: Assist. Prof. BAŞAK TARAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, popülizmin hem sosyal medyayla hem de demokrasiyle olan karmaşık ve kaçınılmaz ilişkisini anlamayı hedefler. Araştırmada Amerika Birleşik Devletleri'nin 2016 başkanlık seçimine katılmayı hedefleyen Cumhuriyetçi Parti adaylarının Twitter profilleri incelenmiştir. Bu inceleme, iki soruyu cevaplandırmayı hedefler. Cumhuriyetçi Parti'ye dışarıdan dahil olan adaylar, politik güç merkezlerine daha yakın adaylara göre daha popülist bir dil kullanmış mıdır? Adaylar popülist dil kullandıkları çerçeveler bakımından birbirinden nasıl farklılık göstermektedir? Bu iki araştırma sorusunu cevaplamak için yöntemsel bir yaklaşım kullanılmıştır. Sözlük temelli ve n-gram çözümleme modelleri ile popülist dilin kendini göstermesi sağlanmıştır. Araştırma, politik güç merkezlerine uzak adayların, geleneksel güç merkezlerine yakın, politik sistemin içinde uzun zamandır var olan adaylara göre daha çok popülist dil kullandığını ortaya çıkarmıştır. Popülist terimlerin n-gram çözümlemesi, farklı adaylar tarafından kullanılan söylemlerin birbirinden ne açılardan farklı olduğunu ortaya koymuştur. Bu çözümlemenin bir başka sonucu da, Twitter'ın seçim kampanyalarının bir uzantısı olduğu ve geleneksel medyaya göre Twitter'ın popülist söylemlere çok daha uygun bir ortam olduğudur. Sonuç olarak, popülist dilin sadece demokratik meşruluğu güçlendirmek için kullanılan bir araç değil, demokratik sürecin özünde olan bir nitelik olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
To better understand the phenomena of populism, in both its uncanny relationship with social media and its complicated, often fractious relationship with democracy, the Twitter timelines of Republican presidential candidates in the 2016 United States elections were analyzed. Two questions were posed: Firstly, do Republican outsider, or challenger, candidates employ more populist language than those with closer proximity to power? And secondly, how do candidates vary in their framing of populist language? In answering these two research questions, a methodological approach was employed, incorporating automated dictionary-based analysis in tandem with n-gram analysis, that endeavors to let the language of populism speak for itself. It was found that outsider candidates, or those further from the traditional centers and pathways to power employ more populist appeals than established, insider candidates. Furthermore, n-gram analysis of populist terms revealed nuanced variations in the types of populist appeals employed by both insider and outsider candidates and revealed Twitter to be an extension of the campaign arena, albeit one far more amenable to populist appeals than traditional media settings. In general, populist communication was found to be more than just a strategy for bolstering democratic legitimacy, but an innate feature of the democratic process.