Hoşgörü değerinin toplumsal barış ve uzlaşı kültürlerine katkısı
Contribution of tolerance value to social peace and reconciliation culture
  1. Tez No: 758117
  2. Yazar: MİHRİBAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yaratılışı gereği biyo-psiko-sosyal bir varlık olan insanoğlu, içinde yaşadığı global çağ nedeni ile çok farklı din, ırk, dil ve kültürle çok küçük yaşından itibaren yaşantısının hemen her alanında, kültürel karşılaşmalar içinde yaşamaktadır. Bu çağ insanının yaşam becerilerinde, çokkültürlü ve çoğulcu yaşantılara uyum sağlayabilmeye yardımcı değerler öne çıkmaktadır. Bu değerlerin başında hoşgörü, uzlaşı ve barış değerleri gelmektedir. Dolayısı ile uzlaşı ve hoşgörü gibi barışın oluşmasında etken kavramların psiko-sosyal ve dini değerler üzerinden doğru anlaşılması ile ailelerde ve okullarda verilecek değerler eğitimi üzerinden ortak bir niyet oluşturulabilmesi ciddi bir önem arz etmektedir. Hoşgörü değerinin öneminin anlaşılması, birey ve toplumlardaki etkilerinin görünür olması ile sağlanabilir. Anadolu insanının yaşantıları ile oluşturduğu hoşgörü,“yaratılanı hoş görür yaratandan ötürü”bu bakış diğer“can”ların farklılıklarını zenginlik olarak gördüğünden tüm bu farklılıklara da hoşgörülüdür. İnsanların ve toplumların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ancak barışın varlığına bağlıdır. Toplumsal barış ancak bireyin kendinden farklı olana hoşgörülü olabilmesi ve uzlaşması ile mümkündür. İşte bu çalışmada, hoşgörünün muhteviyatının doğru bir şekilde anlaşılarak ortak bir niyet oluşturulması ve bu değerin toplumsal barış ve uzlaşıya etkilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings, whose creation is a life-psycho-social life, live with very different religions, races and cultures from a very early age due to the global age currently they live in and face cultural encounters during life. Due to the fact that in the life skills of the people of this age, values that help to adapt to multicultural and pluralistic life come to the fore. At the forefront of these values are the values of tolerance, reconciliation and peace. Therefore, it is of great importance that the concepts such as reconciliation and tolerance, which are effective in the formation of peace, are correctly understood through psycho-social and religious values, and that a common intention can be formed through the values education to be given in families and schools. Understanding the importance of tolerance value can be achieved by making visible its effects on individuals and societies. From the“tolerating the created because of the creator”perspective, the tolerance displayed by the Anatolian people represents the view of the differences of other souls as wealth. The survival of people and societies only depends on the existence of peace. Social peace is possible only if the individual is tolerant and reconciled to those who are different from each other. The aim of this study is to perceive and fulfil the true meaning of tolerance correctly and create a common intention and reveal the effects of this value on social peace and reconciliation.