Genelleştirilmiş Hölder eşitsizliği üzerine yeni integral eşitsizlikleri
New integral inequalities on the generalized Hölder inequality
  1. Tez No: 758124
  2. Yazar: EBRU TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada m-konvekslik tanımı ve eşitsizlik teorisinin özellikleri kullanılarak yeni eşitsizlikler elde edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Teorem ve sonuçları elde etmek amacıyla integraller için üçgen eşitsizliği, Hölder-İşcan Eşitsizliği ve Genelleştirilmiş Power-Mean Eşitsizlikleri kullanıldı. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen eşitsizliklere göre Hölder-İşcan Eşitsizliği ve Genelleştirilmiş Power-Mean Eşitsizliği ile elde edilen eşitisizliklerin var olan eşitsizlikleri destekler nitelikte ve daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Bu tezde Hölder-İşcan Eşitsizliği ve Genelleştirilmiş Power-Mean Eşitsizlikleri ile elde edilen teoremlerin daha önce uygulanan Hölder Eşitsizliği ve Power-Mean Eşitsizliklerine göre daha iyi üst sınırlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to obtain new inequalities by using the m-convexity definition and the properties of the theory of inequality. Method: In order to obtain the theorem and the results, triangle inequality, Hölder-Iscan Inequality and Generalized Power-Mean Inequalities were used for integrals. Findings: According to the inequalities obtained as a result of the research, it has been determined that the inequalities obtained with the Hölder-Iscan Inequality and the Generalized Power-Mean Inequality support the existing inequalities and give better results. Results: In this thesis, it has been seen that the theorems obtained with the Hölder-Iscan Inequality and Generalized Power-Mean Inequalities give better upper bounds than the Hölder Inequality and Power-Mean Inequalities applied before.