Alban Berg'in Lirik Süit (yaylı dörtlüsü) eserinin on iki ton tekniği açısından incelenmesi ve Onur Nasır'ın Evrim (yaylı dörtlüsü) eseri ile karşılaştırılması
An examination of Alban Berg's Lyric Suite (string quartet) in terms of twelve-tone technique and comparison with Onur Nasır's Evolution (string quartet)
  1. Tez No: 758144
  2. Yazar: ONUR NASIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BİRGÜL AKÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
19.yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında Avrupa'nın önemli bir kültür merkezi olan Viyana,siyasal, toplumsal ve sanatsal açılardan oldukça zorlu süreçler geçirmiştir. Dönem dahilinde çetin savaşlara, büyük ekonomik krizlere, antisemitizm ve ırkçılık kaynaklı olayların yaşandığı bir şehir olmasına rağmen, dönemin entelektüel, soylu toplulukları ve çok kültürlü yapısı sayesinde, sanatsal açıdan oldukça verimli ve 20. yüzyılın yeni sanat diline katkıda bulunan bir odak noktası konumuna gelmiştir. 20. yüzyıl müziğinde önemli bir yere sahip olan on iki ton tekniği böyle bir sürecin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu dönemin en önemli eserlerinden biri olan Alban Berg'in Lirik Süit'i ve tez çalışması kapsamında yazılmış olan Evrim adlı yaylı dörtlüsünde kullanılan on iki ton tekniğinin karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu incelemede temel referans olarak Ernst Krenek'in on iki ton tekniği içerisinde tasarladığı çağdaş kontrpuan kitabı referans olarak kullanılmıştır. On iki ton tekniğinin kullanım yolları ve kuralları 20. yüzyılın ilk yarısını kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın başka bir boyutu da geleneksel bir kontrpuantal yazım türü olan cantus firmus ezgileri ile on iki ton tekniği arasında olası ilişkilerin sorgulanmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Vienna, which was an important cultural center of Europe at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century, went through very difficult processes in terms of politics, society and art. Despite being a city where tough wars, major economic crises, anti-Semitism and racist events were experienced during the period, thanks to the intellectual, noble communities and multi-cultural structure of the period, it has become a focal point that is highly productive in artistic terms and contributes to the new art language of the 20th century. The twelve-tone technique, which has an important place in 20th century music, emerged as a product of such a process. The twelve-tone technique used in Alban Berg's Lyrical Suite, which is one of the most important works of this period, and in string quartet named Evrim, which was written within the scope of the thesis, has been examined comparatively. In this study, the contemporary counterpoint book designed by Ernst Krenek in the twelve tone technique was used as a reference. The ways and rules of use of the twelve tone technique are discussed to cover the first half of the 20th century. Another aspect of the research is the questioning of possible relationships between cantus firmus melodies, which is a traditional contrapuntal writing, and the twelve-tone technique.