I. Stravinski'nin ''Three Pieces'', A. Berg'in ''Vier Stücke'', l. Berio'nun '' Sequenza IX a'', l. Berio'nun ''Lied'' adlı eserlerinin dönemsel ve yapısal olarak incelenmesi
Periodic and structural analysis of I. Stravinky's ''Three Pieces'', A. Berg's ''Vier Stücke'', L. Berio's ''Sequenza IX a'', L. Berio's ''Lied''
- Tez No: 304401
- Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu metinde Berg'in Op. 5 Klarnet ve Piyano için Dört Parça, Stravinski'nin Solo Klarnet için Üç Parça, Berio'nun Sequenza IXa ve Lied adlı eserleri incelenirken, yapıtların yaratıldığı dönem ve içinde uygulanan teknikler ele alınmıştır. Böylece yaratım süreci ile bütünlük kurularak ayrıntılandırılan eserlerin daha iyi kavranması amaçlanmıştır.İçinde büyük değişimler, gelişmeler ve birçok akım barındıran bir yüzyılda, incelediğimiz eserlerin bestecilerinin hayatları, yapıtları, gelişim süreçleri ve müzik tarihindeki yerleri de tetkik edilmiştir.Yukarıda adı geçen eserlerin, bestelendiği dönemin ve bestecisinin incelendiği bu çalışmada ayrıca, yorumculara yol gösterici olabileceği düşünülen çalışma teknikleri ve eserlerde dikkat edilecek hususlar da ele alınmıştır. Bu çalışmaya, 20. yüzyıl genel klarnet repertuvarı ve eserlerdeki müzikal terimlerin anlamları da eklenerek bütünüyle aydınlatıcı olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this text, while the pieces Op. 5 Four Pieces for Clarinet and Piano from Berg, Three Pieces for Clarinet Solo from Stravinsky, Sequenza IXa and Lied from Berio were being analyzed, also the period in which the pieces were composed and the techniques in the related period have been undertaken. So it has been aimed to understand the pieces that were detailed, better by integrating with the period of creation of these musical works of arts.In a century which includes many big changes, developments and several trends, the lives of the composers of studied pieces, their other compositions, their development stages and place in the history of music have been analyzed.In this study which has analyzed the compositions, the period and composers written above, also study techniques and critical points in the pieces for guiding the interpreters have been taken into consideration. Also by adding the 20th century clarinet repertoire and the meaning of musical terms in the compositions, it has been aimed to be completely instructive.