Alban Berg'in keman konçertosunun analizi
  1. Tez No: 826197
  2. Yazar: RUKEN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YRD.DOÇ. EBRU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Müzik tarihi içerisindeki tüm dönemlere göndermeler yapan ve kendi dönemi içerisindeki bazı aşırı biçimselci yaklaşımlardan etkilenmeyerek kendi lirik özgün dilinden vazgeçmeyen Alban BERG'in 'Keman Konçertosu' ve programında kolay fark edilmeyen alt metinleri sebebi ile de, yirminci yüzyılda keman repertuarlarının vazgeçilmezleri arasına girmiş önemli bir eserdir. Bir eserin en önemli öğesi olan formal yapıyı, bu eserde Berg tarafından çok ince hesaplarla geçmişin formal kalıplarını güne uydurarak ve 'palendrom'u form olarak bu eserde kullanış biçimi ile bu kadar hesaplı bir müziği tamamen lirik bir anlatımla çağdaşlarından farklı sunabilme yetisine sahip olması O'nun haklı başarısını kanıtlar. Keman Konçertosunda kullandığı müzikal dil, Schoenberg'in öğrencisi olmasına karşın daha serbest bir anlatımdadır. Atonal olarak kabul edilir ancak içinde Bach Koral ve Carinthian Halk Şarkısının tonal seslendirilişi de mevcuttur. Form ve armonik dilin yanı sıra 'gönderme'yi de bu eserde yoğuın olarak kullanmıştır. Sonuç olarak Berg'in 'Keman Konçertosu'nun form anlayışı, armonik dili ve materyal bakımından, eski ile yeniyi güçlü bir kurgusal dokuyla ve lirik bir üslupla birleştirmesi bakımından yüzyılın önemli eserlerinden biri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alban Berg's“Concerto for Violin”, which features lots of 'allusions' to several eras in musical history and is not affected by the extreme scientific approaches of the era and his program's leitmotives which can not be easily identified, has become a dominant artwork in the Twentieth Century violin repertoire. The point that Berg features a unique combination of the former formal structures and the“palendrome”in a such an analitical music with the addition of a brilliant lyrical feeling and the crystal clear difference between him and his coevals proves his deserved success. Despite he is Schoenberg's student, the musical language he uses in Concerto for Violin features a more unrestricted way of expression. It is recognized as atonal but features choral Bach structures and a tonal voicing of Carinthian Folk Songs. Besides form and harmonic structures he also used allusions in this piece. In conclusion, the structural concept of Berg's Concerto for Violin, considering the harmonic structure and material it features in addition of the combination of old and new in a strong fictious texture and a lyrical style led the piece to become one of the most significants of the era.