Ortaokul öğrencilerinin okuma kültürü düzeylerinin belirlenmesi
Determining the reading culture levels of secondary school students
  1. Tez No: 758151
  2. Yazar: BÜŞRA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmadaki amaç ortaokul öğrencilerinin okuma kültürü düzeylerinin cinsiyet, Türkçe ders başarısı, okuma alışkanlıklarına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Çalışmada betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmadaki çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Burdur ilinin ortaokullarının 7. sınıflarından 250 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Türkel (2017) tarafından geliştirilen“Okuma Kültürü Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”yla elde edilmiştir. Veri analizi, SPSS programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde,“frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, MANOVA ve ANOVA ”tercih edilmiştir. Araştırmanın sonuçları çerçevesinde ortaokul öğrencilerinin okuma kültürüne ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmektedir. Ortaokul öğrencilerinin okuma kültürüyle ilgili fikirleri cinsiyete dayalı olarak anlamlı farklılık arz etmektedir. Kız öğrencilerin okuma kültürüne ilişkin görüşleri, erkek öğrencilerin görüşlerine göre daha olumludur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is whether it shows a demonstration according to school education, selection from education, English education, reading goals. Descriptive scanning was preferred in the study. The study groups in the research are 250 students from the 7th grades of secondary schools in Burdur, 2020-2021. The data of the research were obtained by Türkel (2017)“Reading Culture”and“Personal Information Form”. Data analysis was carried out with the SPSS program. In the analysis of the data,“frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test, MANOVA and ANOVA”were preferred. It is seen that the course of the research is positive for secondary school education and generally positive. It is presented in a way that is designed for education related to secondary school education culture. The applications for the education education of female students are more positive than the opinions of male students.