2,2-dimetilpentandioik asit ve bis(triazol) türevi ligandlarla iki boyutlu ve üç boyutlu kobalt(II), bakır(II), çinko(II), kadmiyum(II) koordinasyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of two dimensional and three dimensional cobalt(II), copper(II), zinc(II), cadmium(II) coordination polymers with 2,2-dimethylpentanedioic acid and bis(triazole) derivative ligands
- Tez No: 758152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez kapsamında kullanılan 2,2-dimetilpentandioik asit (H2dmpd), alifatik bir dikarboksilik asit türevi olmakla birlikte, yapısında bulunan iki karboksilat grubundaki dört oksijen ile birlikte farklı bağlanma biçimleri sergileyerek polimerik kompleksler verebilen esnek bir liganttır. Bu çalışmada H2dmpd esnek anyonik organik birimler, bis(triazol) türevi nötral ligantlar 1,4-bis((1H-1,2,4-triazol-1-il)metil)benzen (pbtx), 1,2-bis((1H-1,2,4-triazol- 1-il)metil)benzen (obtx) ve çeşitli geçiş metal tuzları [Co(II), Cu(II), Zn(II) ve Cd(II)] kullanılarak beş adet iki boyutlu (2D) ve bir adet üç boyutlu (3D) olmak üzere toplam altı adet yeni koordinasyon polimerleri elde edilmiştir. Yeni sentezlenen koordinasyon polimerlerinin yapıları elementel analiz, infrared spektroskopisi, toz ve tek kristal X-ışını kırınım yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Komplekslerin termal ve lüminesans özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca komplekslerin topolojik yapıları ToposPro programı ile belirlenmiştir. Elde edilen komplekslerin kapalı formülleri [Co(µ-dmpd)(µ-obtx)]n (OD1), [Zn(µ- dmpd)(µ-obtx)]n (OD2), [Cd(µ-dmpd)(µ-obtx)]n (OD3), [Co2(µ-dmpd)2(µ-pbtx)2]n (OD4), {[Cu2(µ-dmpd)2(H2O)2(µ-pbtx)2]·2H2O}n (OD5) ve [Cd(µ-dmpd)(H2O)(µ-pbtx)]n (OD6) olarak belirlenmiştir. Tek kristal X-ışınları kırınımı ile elden edilen yapısal analiz sonuçlarına göre OD1, OD2, OD3, OD4 ve OD6 komplekslerinin iki boyutlu (2D), OD5 kompleksinin ise üç boyutlu (3D) olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak komplekslerin termal kararlılıkları termik analiz çalışmaları ile belirlenmiş ve bozunma basamakları tanımlanmıştır. Genel olarak tüm komplekslerde ilk basamakta akua ligandları veya kristal su molekülleri yapıdan uzaklaşırken diğer basamaklarda dmpd ve nötral ligantların yanarak yapıdan uzaklaştığı belirlenmiştir. Son bozunma ürünlerinin ise ilgili metal oksit olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2,2-dimethylpentanedioic acid (H2dmpd), which is used within the scope of the thesis, is an aliphatic dicarboxylic acid derivative, but it is a flexible ligand that can give polymeric complexes by exhibiting different bonding forms with the four oxygen atoms the two carboxylate groups in its structure. In this study, a total of six new coordination polymers, five two-dimensional (2D) and one three-dimensional (3D), were obtained by using H2dmpd flexible anionic organic units, bis(triazole) derivative neutral ligands 1,4- bis((1H-1,2,4-triazol-1-yl)methyl)benzene (pbtx), 1,2-bis((1H-1,2,4-triazol-1- yl)methyl)benzene (obtx) and various transition metal salts [Co(II), Cu(II), Zn(II) and Cd(II)]. The structures of the newly synthesized coordination polymers were elucidated by elemental analysis, infrared spectroscopy, powder and single crystal X-ray diffraction methods. The thermal and luminescence properties of complexes were determined. In addition, the topological structures of the complexes were determined with the ToposPro program. Closed formulas of the obtained complexes were determined as [Co(µ-dmpd)(µ- obtx)]n (OD1), [Zn(µ-dmpd)(µ-obtx)]n (OD2), [Cd(µ-dmpd)(µ-obtx)]n (OD3), [Co2(µ- dmpd)2(µ-pbtx)2]n (OD4), {[Cu2(µ-dmpd)2(H2O)2(µ-pbtx)2]·2H2O}n (OD5) and [Cd(µ- dmpd)(H2O)(µ-pbtx)]n (OD6). According to the results of the structural analysis obtained by single crystal X-ray diffraction, it was determined that the OD1, OD2, OD3, OD4 and OD6 complexes were two-dimensional (2D) and the OD5 complex was three-dimensional (3D). As a result, the thermal stability of the complexes was determined by thermal analysis studies and the degradation steps were defined. In general, in all complexes, it was determined that aqua ligands or crystal water molecules were removed from the structure in the first step, while dmpd and neutral ligands burned away from the structure in the other steps. The final decomposition products were identified as related metal oxides.