Lexical effects in morpho-orthographic segmentation
Biçim-yazımsal segmentasyonda sözcüksel etkiler
  1. Tez No: 758154
  2. Yazar: ALLYSON LEE KELLUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAVEL LOGACEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, anadili İngilizce olan kişilerin morfolojik olarak karmaşık kelimeleri ve monomorfemik kelimeleri nasıl işlemlediğini incelemektedir. Sözde-karmaşık kelimelerin tam bir kelime olarak anlamları vardır, ancak bu anlamın aynı zamanda bir kök ve son ek olarak da ayrıştırılması olasıdır, bu da onların tam-kelime anlamları nedeniyle monomorfemik kelimelere daha benzer bir şekilde veya anlam ayrışması sebebiyle morfolojik olarak karmaşık kelimelere daha benzer bir şekilde işlemlenebilecekleri anlamına gelir. Bu çalışma, maskelenmiş hazırlama içeren sözcüksel karar görevi kullanılarak gerçekleştirildi ve her deneysel koşulda aynı hedef sözcüğün ve yalnızca yapım eklerinin kullanılmış olması sebebiyle özeldir. Sonuçlar, sözde karmaşık kelimelerin monomorfemik kelimelere benzer şekilde işlemlendiğini göstermiştir. Ek olarak, daha sık kullanılan hedef kelimelerin daha hızlı işlemlendiği ve genel olarak daha az hazırlama etkisi gösterdiği temel frekans etkisi saptanmıştır. Sonuçlar, kelimelerin sonundaki sıralı iki ve dört arasında harfin görülme sıklıklarının toplamının ek ölçüleri, başka bir kelime sonu ekinin varlığından dolayı yanlış bir anlam ayrışmasının olasılığı ve bireysel olarak her katılımcının kendi heceleme yeteneğine dair değerlendirmesi kullanılarak modellenmiştir. Kelimelerde net bir segmentasyon bulunması ve daha güçlü yazım becerileri, tepki sürelerini düşürmüştür. Genel olarak, çalışmanın sonuçları, sözde-karmaşık kelimelerin monomorfemik kelimelere daha benzer şekilde işlemlendiğini desteklemektedir, bu da sözde-karmaşık kelimelere hiçbir anlam ayrıştırması uygulanmadığını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated how native English speakers process morphologically complex words and monomorphemic words. Pseudo-complex words have a whole word meaning, but also a possible decomposition into a stem and suffix, which means that they may be processed more similarly to monomorphemic words due to the whole-word meaning or more similarly to morphologically complex words, as decomposition is possible. This study was carried out using a masked priming lexical decision task, and is unique in that it used the same target word in all experimental conditions and used only derivational suffixes. Results showed that pseudo-complex words were processed similar to monomorphemic words. Additionally, the base frequency effect was found, with higher-frequency target words being processed faster and showing fewer priming effects overall. Results were modeled with the additional measures of the sum of the word ending bigram frequencies, the possibility of an incorrect decomposition due to the presence of another suffix, and individual self-rated spelling ability. A clear segmentation and stronger spelling skills decreased reaction times. Overall, the results of the study support that pseudo-complex words are processed more similarly to monomorphemic words, suggesting that no decomposition took place.