Sessiz direniş: Sait Faik öykülerinde güzellik ve çirkinlik biçimleri
Silent resistance: Forms of beauty and ugliness in Sait Faik's short stories
- Tez No: 758156
- Danışmanlar: PROF. HALİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinde beden tasviri üzerinden güzellik ve çirkinliğin ele alınış biçimlerini incelemektedir. Birinci ana bölüm, Abasıyanık'ın öykülerinin beden tasvirlerini nasıl sunduğuna odaklanmaktadır. Tezin ikinci ana bölümü, toplum sözleşmesinin dışında kalan karakterlerin bedenlerine olan yaklaşımı ele almaktadır. Son bölümde ise bedenin kontrol edilemez çıkıntıları ve salgılarının öykülerde işlenme biçimleri incelenmektedir. Bu plan çerçevesinde tez, Michel Foucault'nun iktidar kavramsallaştırmasına dayanarak, Sait Faik Abasıyanık'ın karmaşık karakterler yaratarak Türkiye'deki mevcut estetik algının dışında bir görüntü estetiği ürettiğini savunur. Yazar, öykülerinde çoğu zaman karakterleri gözde somutlaşmayacak şekilde muğlak olarak çizer. Öykülerde toplum sözleşmesinin dışında kalan ve çirkinlik örnekleri olarak gösterilen karakterler, sempatik bir bakış açısıyla sunulur. Aynı zamanda öykülerinde temiz-pak insan savunusu karşısında bedenin tiksinç yanlarını öne çıkartır. Bu çalışma sonuç olarak, Sait Faik Abasıyanık'ın 1940'lar ve 1950'ler boyunca Türkçede sanatta mevcut estetik kullanımların altını oyan yeni bir estetik bakış açısı üreterek yerleşik iktidar kavramına karşı kendi sessiz direniş pratiğini ortaya koyduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ways in which beauty and ugliness are discussed through the portrayal of the body in Sait Faik Abasıyanık's short stories. The first main section focuses on the way Abasıyanık's short stories present the body descriptions. The second main part of the thesis deals with the approach to the bodies of the characters who are outside of the social contract. The last part examines the short stories describing the uncontrollable protrusions and discharges of the human bodies are handled in the stories. Relying on Michel Foucault's conceptualization of power, the thesis argues that Sait Faik Abasıyanık has generated an image aesthetics outside the existing aesthetic perception in Turkey through the creation of complex characters. His short stories portray the characters ambiguously so that they do not materialize in the eye. Characters who are outside the social contract and depicted as examples of ugliness in the stories are presented with a sympathetic perspective. At the same time, his short stories draw attention to the disgusting aspects of the body in the face of pure human defense. This study ultimately argues that Sait Faik Abasıyanık put forward a practice of silent resistance to the established notion of power by generating a new perspection of aesthetics that undermines existing aesthetic uses in arts during the 1940s and 1950s in Turkish.