An ethnography of collaboration: reflecting on the assemblage of projects for gender mainstreaming in Turkey
İş birliğinin etnografisi: Türkiye'de toplumsal cinsiyeti ana akımlaştıran projeler üzerine düşünmek
- Tez No: 758167
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez Türkiye'de sivil toplum, özel sektör ve kamu iş birliğine dayanan toplumsal cinsiyeti ana-akımlaştırma projelerin kurulumunu, hayata geçirilişini ve oluşturduğu yeni dinamikleri incelemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin farklı bağlamlarda nasıl (yeniden) çerçevelendiğini ve iş birliğinin nasıl deneyimlendiğini gözlemlemeyi hedefleyen bu çalışma, toplumsal cinsiyeti ana-akımlaştırma etkinliklerinde gerçekleştirilen katılımcı gözleme ve bu alanın kurulmasında etkin rol oynayan aktörlerle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Tez ilk olarak, yeni kalkınma paradigmasını, kapitalizmin yeni konfigürasyonunu ve proje feminizmini içeren normatif bir çerçeve sunmakta ve Türkiye'nin bu çerçeve ile olan ilişkisine odaklanmaktadır. Bir başka deyişle, toplumsal cinsiyeti ana- akımlaştırma fenomenin oluşumuna katkı sağlayan çetrefilli, birbirinin içine geçmiş süreçleri aydınlatırken, bu çerçeve aracılığıyla analiz yapmayı önermekte ve Türkiye'nin durumunun özgünlüğünü vurgulamaktadır. Ardından, farklı gündemlere sahip farklı aktörlerin bir araya geldiği temas bölgelerinde oluşan çatışmaları, bu çatışmaların tarihsel arka planını, nasıl çözümlendiğini ve oluşan yeni dinamikleri ele almaktadır. Son olarak tez, projelerin tasarım aşamasını, eğitimlerin kurgulanışını ve eğitmenlerin rollerini mercek altına alarak kamuya açık dokümanlarda yer almayan ancak projelerin oluşumunu ve devamını sağlayan enformel süreçleri ortaya koymaktadır. Özetle bu tez, toplumsal cinsiyetin bugün baskın hale gelmiş bir paradigmanın çizdiği sınırlar içindeki hareketini ve ürettiği soruları izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the establishment and implementation of gender mainstreaming (GM) projects enabled by the collaboration between the civil society, public and private sector in Turkey and the new dynamics they create. This study, which aims to observe how gender equality is (re)framed in different contexts and how collaboration is practiced, is based on participant observation carried out in GM activities, and in-depth interviews conducted with actors who play an active role in the establishment of this terrain. First, the thesis introduces a normative framework that includes the new development paradigm, the new configuration of capitalism, and project feminism, with a focus on Turkey's interaction with this framework. In other words, while illuminating the complex, intertwined processes that contribute to the formation of gender mainstreaming, it proposes to analyze this terrain through this framework and emphasizes the specificity of the Turkish case. Then, it discusses the conflicts that have occurred in the contact zones where different actors with different agendas come together as well as the historical background of these conflicts, how they have been resolved, and the new dynamics that have emerged. Finally, the thesis examines the design phase of the projects, the construction of the trainings, and the roles of the trainers while revealing the informal processes that are not included in the public documents but ensure the formation and continuation of the projects. In sum, this thesis follows the movement of gender within the boundaries drawn by a paradigm that has become dominant today and the questions it produces.