Learning English in a community of practice: A case study
Katılımcı bir grupta İngilizce öğrenimi: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 370797
  2. Yazar: ESRA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, üniversite çevresine yeni katılmış bir grup öğrencinin yeni çevrelerinde nasıl etkileşim kurduklarını ve bu etkileşimlerin öğrenim tecrübelerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Özel bir üniversitenin Hazırlık Okulu'nda İngilizce öğrenmeye yakın zamanda başlamış bu öğrencilerin sosyal etkileşimleri ve kişisel algıları incelenerek, onların bir uygulama grubu içindeki sınıf dışı öğrenim tecrübelerini araştırmak amaçlanmıştır. Bir diğer amaç ise bu öğrencilerin katılımcı tecrübelerini öğrenim süreçleri ile nasıl bağdaştırdıklarını anlamak olmuştur. Bu çalışma, nitel bir araştırma ve bir durum çalışmasıdır. Böylelikle araştırmacı, az sayıda bireyin öğrenim tecrübeleriyle güçlü ve ayrıntılı bir ilişki kurma ve onların dil öğrenimi sürecinde edindikleri en çarpıcı deneyimleri gün yüzüne çıkarma olanağına kavuşmuştur. Araştırmacı, verileri sınıf ortamında, etnografik gözlemler yoluyla sınıf dışında, bireysel ve odak grup görüşmeleri ile sömestr süresince tuttuğu detaylı saha notları aracılığıyla toplamıştır. Elde edilen sonuçlar, söz konusu gruptaki öğrencilerin, aralarındaki işbirliğinin İngilizce öğrenim süreçlerini olumlu yönde etkilediğini düşündüklerini ortaya koymuştur. Öğrencilerin etkileşimleri bir dizi bileşen etrafında şekillenmiştir. Bunlar karşılıklı yardım sağlama, devamlı müzakere ederek karar verme, grup üyeleri arasında kurulan yakın ilişkiler, grup çalışmasında uyum, üyelerin grup çalışmasından beklentileri, grup kimliği ve zaman kısıtlamaları olarak sıralanabilir. Belirli bir uygulama topluluğu hakkında detaylı betimlemelere ulaşılmasını sağlayan bu araştırmanın sonuçları, kendi dil öğrenim ve öğretim uygulamalarını derinlemesine incelemek isteyen yüksek öğrenim kurumu öğrencileri, eğitmenleri ve yöneticileri tarafından kullanılabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to explore how a group of learners, who were new to a university campus, interacted in their new environment and what kind of influences these interactions had on their learning process. By exploring both the social interactions and perceptions of these learners, who have recently started learning English at a Preparatory School of a private higher education institution, I aimed to provide insight on their out-of-class learning experiences in a community of practice. I also aimed to understand how these learners viewed their collaborative experiences in relation to their learning processes. The study employed a qualitative approach and made use of a case study design since both enabled the researcher to relate to the learning experiences of a small group of individuals in vivid detail and unfold their most striking experiences during the language learning process. I collected data by means of in-class and ethnographic out-of-class observations, individual and focus group interviews and detailed field notes I kept throughout the semester. The results suggested that this particular group of learners thought their collaboration influenced their English learning process positively. Moreover, their interactions were shaped by a number of factors which were mutual scaffolding, collective decision making through negotiation, harmony, having an intimate relationship, alignment of expectations, group identity and time constraints. Providing thick descriptions of a particular community of practice, the research outcomes are of use to language learners, instructors, and program administrators who are reflecting on their language learning and teaching practices.